Nemecká firma BioNtech chce vytvoriť vakcínu na maláriu (ilu)TASR
StoryEditor

Pfizer má odvážne plány. Po vakcíne proti covidu si vzal na mušku maláriu

TASR28.07.2021., 14:00h
Hoci je tomuto ochoreniu možné predchádzať a dá sa tiež liečiť, je považované za jedno z najnebezpečnejších na svete. Vážna choroba sprevádzaná horúčkami, bolesťami hlavy a zimnicami v mnohých prípadoch končí smrťou.
Lajkuj Brainee.sk na

Nemecká farmaceutická firma BioNTech v pondelok oznámila, že v nadchádzajúcich rokoch plánuje vyvinúť vakcínu proti malárii založenú na technológii mRNA. Do konca roka 2022 chce pritom začať s jej klinickým testovaním. Vakcína má byť bezpečná, vysokoúčinná a zaočkovaným má zaistiť dlhodobú imunitu, uviedla spoločnosť, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra DPA.

Takzvaná mediátorová ribonukleová kyselina (messenger RNA - mRNA) dáva ľudským bunkám pokyn, aby vytvorili proteín nachádzajúci sa v danom víruse. Imunitný systém človeka následne zaznamená prítomnosť cudzieho proteínu a začne produkovať protilátky, rovnako ako keby došlo k prirodzenej infekcii vírusom.

Spoločnosť BioNTech v pondelok zároveň informovala, že sa snaží v Afrike zriadiť závod na výrobu rôznych vakcín založených na technológii mRNA, približuje agentúra AP.

BioNTech sídliaca v nemeckom Mainzi vyvinula spoločne s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer vakcínu proti covidu založenú na zmienenej technológii mRNA, ktorá patrila k vôbec prvým proticovidovým očkovacím látkam schváleným na používanie vo väčšine sveta. Len v roku 2020 zarobila firma na týchto vakcínach 270,5 milióna eur, pripomína DPA.

Nemecká firma sa snaží v Afrike zriadiť závod na výrobu rôznych vakcín založených na technológii mRNA (ilu) Nemecká firma sa snaží v Afrike zriadiť závod na výrobu rôznych vakcín založených na technológii mRNA (ilu) TASR

BioNTech a Pfizer informovali, že v tomto roku dodajú krajinám s nízkymi a strednými príjmami miliardu dávok proticovidových vakcín a ďalšiu miliardu im doručia v roku 2022. Obe firmy minulý týždeň oznámili, že ich vakcínu začne od roku 2022 vyrábať aj juhoafrická spoločnosť The Biovac Institute, ako vôbec prvá v Afrike.

Malária je život ohrozujúca infekčná choroba spôsobovaná parazitmi, ktoré sa na ľudí prenášajú komármi.  WHO odhaduje, že iba v roku 2019 došlo na celom svete k 229 miliónom prípadov nákazy a vyše 400-tisíc súvisiacim úmrtiam, z ktorých väčšina sa týkala detí mladších ako päť rokov. Ochorením je najviac zasiahnutá práve Afrika, v ktorej sa za ostatný čas vyskytlo až 94 percent prípadov malárie.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. január 2025 03:28