TASR/AP
StoryEditor

Nostalgia za vojnou? Nemecký dôchodca ukrýval v pivnici tank a torpédo

redTASR27.07.2021., 10:30h
Nemecký dôchodca v suteréne svojho domu skladoval tank z čias Druhej svetovej vojny, protilietadlové delo, torpédo a ďalšie zbrane.
Lajkuj Brainee.sk na

Tmavé pivnice sú spojené s istou mierou tajomnosti a záhady. Len si spomeňte na rakúsky dokument o suterénoch našich susedov plný bizarností, za ktorým stojí rakúsky režisér Ulrich Seidl, ktorý sa po škandáloch Natasche Kampuschovej a Josefa Fritzla pokúsil nahliadnuť do duší Rakúšanov prostredníctvom suterénov.

Tí sa vo vnútri starostlivo udržiavaných pivníc venujú svojim bizarným potrebám, koníčkom, vášňam a obsesiám. V ich pivniciach sa stretáva drahý nábytok, dychovka a operné árie, biče a bábiky, sexualita a sadizmus, nacistické relikvie či fitnes.

Tank v pivnici

Do dokumentu by sa určite hodil aj nemecký dôchodca, ktorý v pivnici skladoval tank protilietadlové delo, torpédo a ďalšie zbrane. Informovala o tom v pondelok stanica BBC.

Tank i ostatné predmety vyzdvihli z domu v severonemeckom meste Heikendorf za pomoci armády ešte v roku 2015. Prokuratúra a obhajoba v súčasnosti vyjednávajú o treste, ktorý by pre 84-ročného muža prichádzal do úvahy - vrátane podmienečného trestu a pokuty do výšky 500-tisíc eur. Dôchodca tiež musí pre tieto monumentálne predmety nájsť nový domov.

Podľa mužovho obhajcu má o tank Panther záujem jedno múzeum v Spojených štátoch. Viacerí historici uvádzajú, že išlo o najefektívnejšie vozidlo tohto typu, aké Nemecko počas druhej svetovej vojny nasadilo, píše BBC.

Právnici sa sporia

Dôchodcu kontaktovalo aj niekoľko zberateľov z Nemecka v súvislosti s ďalšími predmetmi ako útočné pušky a pištole, citovali obhajcu miestne médiá.Na pondelkovom pojednávaní v meste Kiel zhruba 100 kilometrov severne od Hamburgu sa úrady pokúšali určiť, či mužova vojenská zbierka porušovala nemecký zákon o kontrole vojnových zbraní, spresňuje BBC. Zákon totiž reguluje výrobu, predaj i transport zbraní využívaných vo vojne.

Obhajoba tvrdí, že množstvo zo zbraní skladovaných dôchodcom už nebolo funkčných a tank bol zakúpený už ako vrak. Podľa denníka Die Welt zvažujú v tomto prípade udelenie nižšej pokuty do výšky 50-tisíc eur. Prokuratúra však argumentuje, že niektoré zbrane i muníciu bolo stále možné použiť.      

Vyzdvihnutie tanku, ktorý už nemal pásy, z obývanej nehnuteľnosti a dostať ho na podvalník za účelom prepravy trvalo v júli 2015 zhruba 20 vojakom takmer deväť hodín, pripomína BBC.

Miestne úrady na dôchodcovu pivnicu upozornili kolegovia z Berlína, ktorí predtým prehľadali dom v súvislosti s odcudzenými artefaktmi z čias nacistickej éry. Ďalšie pojednávanie v prípade bude v stredu a rozhodnutie súdu sa očakáva na budúci mesiac, uzatvára BBC.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. september 2023 19:04