Foto: IlustračnéPexels.com/Vlada Karpovich
StoryEditor

Ukrajina má opäť New York. Mrakodrapy by si tam ale hľadal márne

TASR02.07.2021., 09:30h
Nič nie je nemožné. Výlet do „New Yorku“ už nebude taký nedostupný ako kedysi.
Lajkuj Brainee.sk na

Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok uznesenie, v súlade s ktorým sa mesto Novhorodske ležiace na východe Doneckej oblasti mohlo vrátiť k svojmu historickému názvu a opätovne sa premenovať na Ňju-Jork. Informovali o tom agentúry Ukrinform a AFP.

Návrat k historickému názvu 

Obyvatelia zmieneného mesta ležiaceho neďaleko mesta Doneck, ktoré je baštou proruských sepratistov, sa roky snažili získať späť svoj historický názov a dištancovať sa tak od sovietskej minulosti, uvádza AFP. Podarilo sa im to napokon vo štvrtok, keď premenovanie mesta podporilo 301 poslancov 450-člennej Najvyššej rady. 

„Gratulujeme obyvateľom Ňju-Jorku v Doneckej oblasti k návratu k historickému názvu ich mesta, ktoré konsenzom naprieč politickými stranami schválil ukrajinský parlament!“ napísalo na Twitteri veľvyslanectvo USA v Kyjeve. „Ďalší dôvod na oslavu našich úzkych vzťahov. Sme veľkými fanúšikmi vášho nového/starého mena!“ dodala ambasáda.

​Toto približne 12-tisícové mesto založili členovia komunity mennonitov – príslušníkov tradičného kresťanského hnutia novokrstencov, ktorí prišli do Ruska počas vlády Kataríny Veľkej. V roku 1951, počas vlády sovietov, bolo z ideologických dôvodov premenované na Novhorodske, približuje AFP.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. marec 2023 22:13