Pixabay/Roberto Lee Cortes
StoryEditor

Rusko je v krajine aktívne ako za studenej vojny, tvrdí šéf nemeckej spravodajskej služby

TASR06.06.2021., 14:12h
Rusko je v súčasnosti v Nemecku rovnako aktívne ako počas studenej vojny, uviedol v rozhovore pre nemecký nedeľník Welt am Sonntagt šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang. Správu priniesla agentúra DPA.
Lajkuj Brainee.sk na

Moskva podľa Haldenwanga výrazne zvýšila svoje aktivity. Šéf BfV uviedol, že Rusko má v Nemecku „veľmi komplexný spravodajský záujem takmer o všetky politické oblasti“.

„Metódy (Ruska) sú čoraz tvrdšie a prostriedky brutálnejšie,“ povedal Haldenwang. V tejto súvislosti poukázal na vraždu Gruzínca v Berlíne v roku 2019, z ktorej BfV podozrieva ruské tajné služby.

Šéf Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl takisto varoval pred Ruskom i Čínou. Povedal, že došlo k istej zmene mravov, kroky týchto krajín sú drsnejšie a bezohľadnejšie a záujmy presadzujú očividnejšie než v minulosti.

Haldenwang zároveň zopakoval, že najväčšou hrozbou pre nemeckú demokraciu a bezpečnosť je naďalej pravicový extrémizmus. Pripomenul teroristické siete, ako aj skupiny a politické strany krajnej pravice. Zmienil tiež nový druh násilia medzi krajne ľavicovými extrémistami.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. január 2023 05:34