Reuters
StoryEditor

Viaceré zdroje sa zhodujú: Existuje celý rad indícií, že Rusko plánuje inváziu do ďalšej krajiny

TASR02.05.2022., 13:50h
Rusko sa pokúsi otvoriť nový front vojny na Ukrajine z Moldavska. Vo svojom pondelkovom vydaní to napísal britský denník The Times, ktorý sa odvolal na nemenované zdroje z prostredia ukrajinskej armády.
Lajkuj Brainee.sk na

Podľa jedného zo zdrojov existuje „celý rad indícií”, ktoré naznačujú, že v blízkej budúcnosti dôjde k ataku voči Moldavsku. Podľa The Times by krajina zrejme nedokázala vzdorovať ruskej agresii tak dlho ako Ukrajina. K dispozícii má totiž len 3 250 vojakov.

Rozhodnutie už zrejme padlo

„Domnievame sa, že Kremeľ už prijal rozhodnutie zaútočiť na Moldavsko. Osud tejto krajiny je veľmi dôležitý. Ak Rusi prevezmú kontrolu (nad Moldavskom), budeme z vojenského hľadiska ľahším cieľom a hrozba pre Ukrajinu bude existenčná,” uviedol jeden z vojenských predstaviteľov.

Reuters

​Úspešná operácia by podľa The Times umožnila ruskej armáde zaútočiť na kľúčový ukrajinský prístav Odesa zo západu. Ukrajinci sa domnievajú, že Rusko sa pokúsi napadnúť Moldavsko okolo 9. mája, keď bude Moskva prehliadkou na Červenom námestí oslavovať Deň víťazstva.

​Agentúra Ukrinform v tejto súvislosti napísala, že prezident Vladimir Putin v tento deň môže oznámiť uznanie nezávislosti Podnesterska po vzore „scenára” z Donbasu.

Šéf Kremľa koncom februára označil Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za nezávislé štáty a rozhodol o uskutočnení „špeciálnej vojenskej operácie”. Týmto termínom Moskva dodnes označuje inváziu na Ukrajinu, ktorú jej vojská spustili 24. februára.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 12:53