Rusko, koronavírusTASR
StoryEditor

Mrazivé déjà vu z Číny. Krajina hlási ďalší nebezpečný vírus, H3N8 prvýkrát preskočil na človeka

TASR27.04.2022., 10:00h
Čína zaznamenala prvý prípad prenosu vírusu vtáčej chrípky H3N8 na človeka. V utorok to oznámil čínsky Národný zdravotný výbor (NHC), podľa ktorého je riziko šírenia medzi ľuďmi nízke. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.
Lajkuj Brainee.sk na

Nakazeným je štvorročný chlapec z centrálnej čínskej provincie Che-nan, u ktorého sa 5. apríla prejavili príznaky vrátane horúčky. Vírusom neboli nakazené žiadne blízke kontaktné osoby infikovaného, uviedol NHC vo vyhlásení.

Dieťa bolo podľa výboru vo svojom bydlisku v kontakte so sliepkami a vranami. Kmeň H3N8 bol predtým zistený inde vo svete u koní, psov, vtákov a tuleňov, ale neboli hlásené žiadne prípady prenosu tejto formy vtáčej chrípky na človeka, dodal NHC.

​​Podľa neho je riziko rozsiahlej epidémie nízke. V Číne evidujú niekoľko druhov vtáčej chrípky a sporadicky dôjde aj k prenosu na človeka. Obyčajne ide o ľudí, ktorí s hydinou pracujú. Vlani Čína oznámila prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou typu H10N3 u ľudí, píše Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 18:07