Zákaz sa vzťahuje aj na šéfku britskej diplomacie Liz Trussovú, ministra obrany Bena Wallacea a ďalších 10 britských predstaviteľov.
„Tento krok bol podniknutý v reakcii na bezuzdnú informačnú a politickú kampaň, ktorej cieľom je medzinárodná izolácia Ruska... a priškrtenie ruskej ekonomiky,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Londýn podľa neho podniká voči Moskve „bezprecedentné nepriateľské kroky“, za ktoré možno považovať predovšetkým sankcie voči popredným predstaviteľom ruského režimu a dodávky smrtiacich zbraní Kyjevu.
Podľa televízie Sky News sa zákaz vstupu na územie Ruskej federácie vzťahuje aj na Liz Trussovú, Bena Wallacea a ďalších 10 britských predstaviteľov. Ministerstvo uviedlo, že tento zoznam bude v blízkej budúcnosti ešte rozšírený.
Na zozname figurujú aj britský vicepremiér Dominic Raab, minister dopravy Grant Shapps, ministerka Priti Patelová, minister financií Rishi Sunak, minister obchodu Kwasi Kwarteng, ministerka kultúry Nadine Dorriesová, štátny tajomník rezortu obrany James Heappey, škótska premiérka Nicola Sturgeonová, generálna prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyňa a bývalá predsedníčka vlády Theresa Mayová.
Johnson po vypuknutí vojny na Ukrajine zaujal nekompromisný postoj voči Rusku, pričom sa v spolupráci s ďalšími západnými spojencami zasadzuje za zvyšovanie sankčného tlaku na Kremeľ a poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Minulý týždeň absolvoval aj návštevu Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.