Zdá sa, že ekonomicky vyspelá škandinávska krajina je voči utečencom čoraz nepriateľskejšia. 70 poslancov totiž hlasovalo za kontroverzný zákon namierený proti žiadateľom o azyl. Podľa neho ich budú môcť posielať do ich domovských štátov, aby prípady žiadateľov posudzovali oni. Proti zákonu bolo iba 24 poslancov.
Európska únia, ktorá sa usiluje o zjednotenie azylového systému, je znepokojená. Hovorca komisie Adalbert Jahnz tvrdí, že „externé vybavovanie žiadostí o azyl vyvoláva otázky ohľadne azylových procedúr a prístupu k účinnej ochrane.“
Chcú, aby prestali žiadať o azyl
Nové zákony umožnia spracúvať žiadosti o azyl mimo Dánska, zatiaľ sa o tom rokuje. Legislatívu odsúdila aj Amnesty International, organizácia pre ľudské práva, podľa ktorej ide o „hrubé a hanebné vzdanie sa zodpovednosti dánskych politikov.“
„Dánsko, bohatá krajina, by nemalo opúšťať svoje neodňateľné medzinárodné záväzky voči ľuďom hľadajúcim bezpečnosť,“ uviedla Amnesty International. Tento zákon sa snaží zákon sa snaží aktívne odrádzať migrantov od žiadosti o azyl v Dánsku. „Ak požiadate o azyl v Dánsku, viete, že budete poslaní späť do krajiny mimo Európy, a preto dúfame, že ľudia prestanú žiadať o azyl v Dánsku,“ tvrdí Rasmus Stoklund, hovorca vládnej strany pre prisťahovalectvo.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov tvrdí, že „takéto praktiky podkopávajú práva osôb hľadajúcich bezpečie a ochranu, démonizujú ich a trestajú a môžu ohroziť ich životy.“ Okrem toho v Dánsku každoročne klesá počet žiadateľov o azyl, v súčasnosti berú okolo 1500 utečencov ročne, pričom v roku 2015 to bolo až 21-tisíc.