TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina vyzýva k evakuácii z Luhanskej oblasti. Rusi reorganizovali svoje vojenské velenie invázie

TASR09.04.2022., 12:48h
Ruská invázia na Ukrajinu trvá už 45. deň. Civilistov z Luhanskej oblasti vyzývajú na odchod kvôli možným častejším ostreľovaniam zo strany Ruska.
Lajkuj Brainee.sk na

Ukrajina vyzvala v sobotu civilistov nachádzajúcich sa v Luhanskej oblasti na východe krajiny, aby sa evakuovali pre možné častejšie ostreľovanie miest zo strany vojenských síl Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a televízie BBC.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vyzval v televíznom prejave tamojších obyvateľov, aby z oblasti odišli, keďže Rusko na východe Ukrajiny hromadí svoje zložky a pripravuje sa tam na zintenzívnenie ofenzívy. Podľa Hajdaja sa v mestách a dedinách v Luhanskej oblasti stále nachádza približne 30 percent obyvateľov, ktorí ešte neodišli z regiónu.

Hajdaj vyzval obyvateľov Luhanskej oblasti na evakuáciu deň po tom, ako v susednej Doneckej oblasti pri raketovom útoku na železničnú stanicu v meste Kramatorsk, ktorá sa používala na evakuáciu civilistov, zahynulo vyše 50 ľudí. Ukrajina z útoku obvinila Rusko. To však zodpovednosť za útok poprelo, pričom uviedlo, že typ rakiet, ktorej fragmenty sa našli v blízkosti stanice v Kramatorsku, používa iba ukrajinská armáda.

Rusi reorganizovali velenie svojej vojenskej operácie, uvádza BBC

Rusko reorganizovalo velenie svojej vojenskej operácie na Ukrajine, ktorú bude odteraz viesť ruský generál s rozsiahlymi skúsenosťami s bojovými operáciami v Sýrii. Pre spravodajskú televíziu BBC, ktorá o tom informovala v sobotu, to uviedol nemenovaný predstaviteľ Západu.

Pod zámienkou anonymity uviedol tento predstaviteľ pre redaktora televízie BBC, že inváziu na Ukrajine po novom povedie ruský generál Alexandr Dvornikov, ktorý bol doposiaľ veliteľom síl ruského Južného vojenského obvodu.

„Tento veliteľ má veľa skúseností s ruskými operáciami v Sýrii, preto by sme mali očakávať, že sa celkové vedenie a kontrola (ruskej vojenskej operácie na Ukrajine) zlepšia,“ uviedol nemenovaný zdroj.

Zmena vo velení operácie bola podľa tohto nemenovaného predstaviteľa vykonaná v snahe zlepšiť koordináciu medzi jednotlivými vojenskými jednotkami, keďže ruské vojenské skupiny mali doposiaľ oddelenú organizáciu i velenie.

Rusko má podľa BBC ťažkosti s dosahovaním svojich cieľov na Ukrajine. Ani po 44 dňoch od začiatku invázie sa mu totiž nedarí obsadiť veľké mestá, ako Kyjev, a napokon ruská armáda zamerala svoju pozornosť na Donbas na východe Ukrajiny.

Podľa spomínaného nemenovaného zdroja agentúry BBC je ruská taktika zadržiavaná malým počtom ukrajinských jednotiek, ktoré jednajú inteligentnejšie, pričom pri vojenských operáciách využívajú i moment prekvapenia.

„Ak sa Rusku nepodarí zmeniť taktiku, je ťažké si predstaviť, ako sa mu podarí dosiahnuť aj tie obmedzené ciele, ktoré si samo stanovilo,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ Západu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. september 2023 15:50