TASR/AP
StoryEditor

Cirkev sa zamiešala do vojny, bohužiaľ, stojí na strane agresora. Bráňte mierumilovné Rusko, vyzval vojakov patriarcha Kiril

TASR04.04.2022., 09:34h
Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill vyzval počas nedeľňajšej kázne ruských vojakov, aby bránili svoju „mierumilovnú" krajinu „tak, ako to vedia len Rusi", informovala agentúra Reuters.
Lajkuj Brainee.sk na

Kirill počas bohoslužby v bohato vyzdobenom Hlavnom chráme ozbrojených síl Ruskej federácie v meste Kubinka neďaleko Moskvy povedal, že Rusko je „mierumilovná" krajina, ktorá „v dôsledku vojny veľmi trpela".

„Absolútne sa nesnažíme o vojnu ani o nič, čo by mohlo ublížiť ostatným," vyhlásil patriarcha - blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, píše Reuters. „Počas našej histórie sme však boli vychovávaní k láske k našej vlasti. A budeme pripravení ju brániť tak, ako svoju krajinu vedia brániť len Rusi," dodal.

Kirill už aj predtým vo svojich vyjadreniach obraňoval kroky Moskvy na Ukrajine a tamojšiu vojnu považuje za akýsi obranný val proti západnej liberálnej kultúre, ktorú považuje za dekadentnú, predovšetkým v súvislosti s akceptovaním homosexuality, konštatuje agentúra Reuters.

​Jeho podpora vojenskej intervencii na Ukrajine, ktorá si už vyžiadala tisícky životov vojakov i ukrajinských civilistov, nahnevala niektorých predstaviteľov pravoslávnej cirkvi v Rusku i v zahraničí.
Kirill počas svojej nedeľňajšej kázne tiež uviedol, že pociťuje obavy o ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom. „Všetci sú to ľudia zo Svätej Rusi... Sú to naši bratia a sestry," dodal.

Rusko 24. februára poslalo na Ukrajinu tisícky svojich vojakov v rámci invázie, ktorú nazvalo „špeciálnou operáciou" zameranou na odzbrojenie tamojšej armády a vykorenenie tamojších „nebezpečných nacionalistov", pripomína Reuters. Moskva Ukrajinu vykresľuje ako potenciálne predmostie Severoatlantickej aliancie (NATO) a priamu hrozbu pre Rusko.

Ukrajina a západné krajiny, ktoré ju podporujú, to odmietajú ako neopodstatnenú zámienku na agresívnu vojnu. Ukrajinské jednotky kladú tvrdý odpor a Západ uvalil rozsiahle sankcie v snahe prinútiť Rusko stiahnuť svoje sily, uzatvára Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 08:32