TASR/AP
StoryEditor

Odovzdávanie Grammy so Zelenskym: Vyplňte ticho svojou hudbou, povedal prezident

TASR04.04.2022., 08:24h
Vo videoposolstve na nedeľňajšom udeľovaní amerických hudobných cien Grammy požiadal o podporu pre svoju krajinu a hudobníkov vyzval, aby hovorili o osude Ukrajiny bojujúcej proti ruskej invázii.
Lajkuj Brainee.sk na

„Vojna. Čo je väčším protikladom k hudbe? Ticho zničených miest a zabitých ľudí," povedal Zelenskyj vo vopred nahratom odkaze. „Naši milovaní nevedia, či budeme znova spolu. Vojna nám nedovolí vybrať si, kto prežije a kto zostane vo večnom tichu."

„Naši hudobníci nosia nepriestrelné vesty namiesto smokingov. Spievajú zraneným v nemocniciach, aj tým, ktorí ich nepočujú. Hudba si aj tak nájde cestu," uviedol ukrajinský líder.

„Vyplňte ticho svojou hudbou. Vyplňte ho dnes, aby ste vypovedali náš príbeh. Hovorte pravdu o vojne na svojich sociálnych sieťach, v televízii, podporte nás, akokoľvek môžete, len nie tichom. A potom do našich miest príde mier," vyhlásil Zelenskyj.

Po jeho odkaze vystúpil americký spevák John Legend so svojou piesňou Free, na pódiu sa k nemu pridali ukrajinské hudobníčky Siuzanna Iglidanová a Mika Newton, ako aj poetka Ľuba Jakymčuková.

Hlavné ceny získali Jon Batiste, Olivia Rodrigo a Silk Sonic

Hudobník Jon Batiste, speváčka Olivia Rodrigo a hudobná dvojica Silk Sonic sa stali víťazmi v hlavných kategóriách na 64. ročníku odovzdávania amerických hudobných cien Grammy, ktoré sa konalo v nedeľu večer v Las Vegas. Informácie priniesli agentúry AP a DPA.

Batiste dostal päť ocenení vrátane najprestížnejšej Grammy za album roka (We Are). S celkovo 11 nomináciami bol favoritom galavečera. Multižánrový umelec však vo svojom príhovore vyhlásil, že netvorí s cieľom získavať ceny, a vzdal poctu hudobníkom, ktorých nechal za sebou.

„Kreatívne umenie je subjektívne. Buďte sami sebou," vyhlásil Batiste, ktorý si odniesol aj ceny za svoju pieseň Cry, video k skladbe Freedom a spoluprácu s Trentom Reznorom a Atticusom Rossom na soundtracku k animovanému filmu Duša.

Olivia Rodrigo získala tri ceny, a to v kategóriách najlepší nováčik, najlepší popový vokálny album (Sour) a najlepší popový sólový výkon (Drivers License).

Olivia Rodrigo na Grammy TASR/AP

​R&B duo Silk Sonic, ktoré tvoria Bruno Mars a Anderson .Paak, „premenilo" všetky svoje štyri nominácie, keď okrem iného so skladbou Leave the Door Open uspelo v kategóriách nahrávka roka a pieseň roka.

Tri ceny udelili aj rockovej skupine Foo Fighters, ktorá sa však na odovzdávaní Grammy po nedávnej smrti svojho bubeníka Taylora Hawkinsa nezúčastnila.

Tradičná ceremónia udeľovania cien Grammy sa mala pôvodne konať 31. januára. Vzhľadom na rýchle šírenie koronavírusového variantu omikron ju však odložili na začiatok apríla a preložili z Los Angeles po prvý raz do Las Vegas, ktoré organizátori považovali z hľadiska pandémie za menej rizikové.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 18:03