Pozostatky žiakov školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia objavili pomocou špeciálneho radaru. „Niektoré mali len tri roky,“ povedala zástupkyňa komunity Rosanne Casimirová s tým, že ide o „nemysliteľnú stratu, o ktorej sa hovorilo, ale nikdy nebola zdokumentovaná“ zo strany predstaviteľov školy. Dodala, že správa s predbežnými zisteniami bude zverejnená v júni.
Kanadskí indiáni sa teraz v súčinnosti s múzeami a i súdnym lekárom usilujú získať akékoľvek záznamy o týchto úmrtiach.
„Znepokojujúci“ objav „mi láme srdce“, napísal v reakcii na Twitteri kanadský premiér Justin Trudeau. „Ide o bolestivú pripomienku temnej a hanebnej kapitoly dejín našej krajiny,“ uviedol.
Residential schools were part of a colonial policy that stole Indigenous children from their communities. Thousands of children were sent to these schools and never returned to their families. The loss of children who attended these schools is unthinkable.
— Carolyn Bennett (@Carolyn_Bennett) May 29, 2021
1/3
Deti boli do škôl zapísané nútene
Škola v Britskej Kolumbii bola najväčšou spomedzi 139 rezidenčných škôl založených koncom 19. storočia v Kanade a navštevovalo ju počas roka do 500 študentov. V mene kanadskej vlády ju v rokoch 1890-1969 prevádzkovala katolícka cirkev.
Celkovo bolo v Kanade do takýchto škôl nútene zapísaných približne 150-tisíc detí indiánov, inuitov a Métisov. Žiaci sa tu zo strany učiteľov stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím a cieľom bolo zbaviť ich ich kultúry a materinského jazyka. Identifikovaných bolo najmenej 3200 detí, ktoré v internátnych školách zomreli na následky zneužívania alebo zanedbávania. Ich skutočný počet však nie je známy.
Kanada sa za „kultúrnu genocídu“ ospravedlnila
Tieto skúsenosti sa v súčasnosti považujú za dôvod vysokej miery chudoby, alkoholizmu, domáceho násilia a počtu samovrážd v domorodých komunitách. Kanada sa za prax „kultúrnej genocídy“ oficiálne ospravedlnila v roku 2008.