shutterstock.com
StoryEditor

Dostanú diskotéky zelenú? Testy potvrdili možnosť organizovania hromadných podujatí

TASR28.05.2021., 15:38h
Podujatia za účasti verejnosti je možné organizovať aj v čase pandémie koronavírusu. Vyplýva to zo série testov vykonaných v Holandsku.
Lajkuj Brainee.sk na

Výsledky testov preukázali, že sa koncerty, konferencie, športové zápasy a divadelné predstavenia môžu konať za dodržania stanovených podmienok, oznámila vo štvrtok v Haagu organizácia Fieldlab Evenementen.
Počas uplynulých niekoľkých mesiacov v Holandsku testovali riziko šírenia vírusu na rôznych hromadných podujatiach.

​Išlo o konferenciu, koncerty, futbalový zápas, divadelné predstavenia, hudobný festival, ale aj minulotýždňovú pesničkovú súťaž Eurovízia, ktorá sa konala v Rotterdame. Celý pilotný projekt prebiehal pod dohľadom expertov.

Negatívne testy

Na každom z týchto podujatí museli návštevníci predložiť negatívny test na koronavírus. Zároveň platili aj ďalšie požiadavky ako nosenie rúšok, pričom sa analyzovalo správanie návštevníkov v interiéri. Vedci napríklad skúmali, ako ďaleko sa kvapôčky šíria pri speve, tanci alebo kriku. Zisťovali tiež riziko infekcie pri státí, sedení a vo väčších skupinách.

Napriek tomu, že počet infikovaných klesá, Holandsko stále zostáva krajinou s pomerne vysokým rizikom nákazy.
Vedci však na základe spomínanej série testov dospeli k záveru, že hromadné podujatia v dobre vetraných priestoroch je napriek tomu možné organizovať s relatívne nízkym rizikom nákazy. Rýchlotesty na koronavírus sú podľa nich nevyhnutné len na športových podujatiach, koncertoch v interiéri a festivaloch v exteriéri bez stálych miest na sedenie. Odborníci tiež zdôraznili, že návštevníci musia mať nasadené rúška, keď odchádzajú zo svojich miest na sedenie, dodáva DPA.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. september 2023 11:10