5 tipov ako predísť tomu, aby vám na skúške vplyvom stresu zlyhala pamäťShutterstock
StoryEditor

5 tipov ako predísť tomu, aby vám na skúške vplyvom stresu zlyhala pamäť

PR článok06.03.2022., 23:00h
Úzkosť a strach zo skúšky je téma, ktorú pozná veľa žiakov, študentov, uchádzačov na prijímacích pohovoroch a kandidátov v assessment centrách. Ide o stav, ktorý spôsobuje obavy z dokončenia skúšky, vďaka čomu sa stáva pri dosahovaní stanoveného cieľa veľkým hendikepom, ktorý vás môže sprevádzať nielen pri overovaní vedomostí, ale po celý život.
Lajkuj Brainee.sk na

V prípade extrému vás môže takýto stav dokonca zablokovať a vaša pamäť vám v kritickej a najdôležitejšej chvíli, napríklad pri obhajobe dôležitej rigoróznej práce, prestane fungovať. Ako tomu pomocou niekoľkých jednoduchých krokov predísť, sa dozviete v článku nižšie.

Začnite včas

Prokrastinácia je bežnou prekážkou pre skúšaných aj študentov, no veľa problémov vie narobiť aj v práci. Dôležité veci sa vplyvom pohodlia a únavy odkladajú a v prípade blížiaceho sa termínu zisťujeme, že nič nestíhame. Jediná vec, ktorá tu pomáha, je nielen tá najlepšia káva, ale aj sebadisciplína a dobrý time management.

Čo presne to znamená? Stanovte si učebný plán a držte sa ho! Takto zvládnete svoju pracovnú záťaž bez najmenších problémov a máte vždy o všetkom prehľad a rezervu na neočakávané situácie či úlohy.

Rozdeľte si učebný materiál

Ak si možné témy skúšky rozložíte na podkroky a preštudujete si ich po častiach, váš mozog dokáže materiál lepšie spracovať. Každá časť, ktorú dokončíte, je tiež pocitom úspechu, ktorý vám poskytuje ďalšiu motiváciu.

Aby vám to išlo s takouto motiváciou ešte ľahšie, využite na štúdium jednotlivých častí výkonné tonery v tlačiarni. Tlačený text na papieri pomáha v učení sa na skúšku oveľa lepšie ako text v počítači alebo mobile. Nehovoriac o tom, že na vás vplýva nezdravé svetlo z digitálnych obrazoviek.

5 tipov ako predísť tomu, aby vám na skúške vplyvom stresu zlyhala pamäť 5 tipov ako predísť tomu, aby vám na skúške vplyvom stresu zlyhala pamäť Shutterstock

Urobte si pauzu

Napriek tomu, že je dokonalý, nepatrí mozog človeka k strojom, ktoré sú schopné fungovať bez prestávky. Preto by ste si mali urobiť 15 minútovú prestávku najneskôr po 90 minútach neprerušovaného štúdia alebo práce a potom si dopriať aspoň hodinovú prestávku po maximálne troch sedeniach.

Alebo načerpajte energiu v peknej chate na víkend v ešte krajšom prostredí. Váš mozog bude potom opäť fit a vnímavý.

Využite spoľahlivú techniku

Ak sa vám zdá, že je toho na vás pri učení alebo v práci naozaj veľa a mozog nestíha, odbremeňte ho prácou na kvalitnom lacnom počítači. Využiť modernú a mobilnú techniku na efektívne využitie množstva informácií je naozaj jednoduché a zároveň v dnešnej dobe aj veľmi dôležité.

Dobrou správou tiež je, že takéto počítače si môžete zakúpiť vo výhodnej cene, pretože mnohé z nich sú repasované a teda zbavené počiatočných obstarávacích nákladov.

Priznajte farbu

Je nepríjemné, ak vás úzkosť zo skúšky prepadne počas samotného skúšania alebo pri pohovore. V takom prípade je úprimnosť najlepšou zbraňou, ktorú máte. Povedzte svojmu skúšajúcemu, že ste momentálne zablokovaný. Ak vie, že ste uviazli, môže vám pomôcť. Napríklad s ďalšou otázkou. Väčšina skúšajúcich to robí bez váhania.

Naopak, ak budete bezdôvodne a dlho ticho, vzbudí to len podozrenie a vašu neschopnosť reagovať na krízové situácie, s ktorými sa dnes stretávame na každom kroku. Skúste to s našimi odporúčaniami zmeniť.

(PR)

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. máj 2023 10:11