VýbuchTASR/AP
StoryEditor

Rusi zhodili na ukrajinské mesto Ochtyrka najsilnejšiu nenukleárnu bombu. Čo o nej vieme a čo spôsobuje?

HNČTK28.02.2022., 14:39h
Pred výbuchom vákuovej bomby sa nedá schovať do žiadneho krytu, jej ničivé účinky totiž preniknú aj do uzavretých priestorov. Nie je proti nej prakticky žiadna obrana.
Lajkuj Brainee.sk na

Ruská armáda opakovane bombardovala mesto Ochtyrka s asi 50 000 obyvateľmi na severovýchode Ukrajiny vákuovými bombami. Uviedol to podľa agentúry Unian starosta mesta Pavlo Kuzmenko.

„Nepriateľ bojuje zbabelo. Na Ochtyrku znovu zhodili vákuovú bombu, na sklad ropných palív. Ropnú nádrž to vyhodilo do povetria," uviedol starosta a dodal, že tieto zbrane sú zakázané ženevskou konvenciou.

Vákuová bomba

Tento typ zbrane je známy ako najsmrteľnejšia nejadrová bomba, ktorá spôsobuje výbuchy pri vysokej teplote.

Výbuch má dve fázy. V prvej, menšej, výbuch v prednastavenej výške nad daným miestom rozptýli aerosól (vznikne zmes atmosférického kyslíka a paliva). Jemná hmla výbušnej látky pritom ľahko prenikne aj do budov a bunkrov.

Počas približne dvoch sekúnd dôjde k jej zapáleniu a silnému výbuchu. Ten môže byť v uzavretých priestoroch a proti ľahkým pozemným cieľom až dvadsaťkrát účinnejší ako klasické bomby.

V mieste, kam bomba dopadne, je šanca na prežitie absolútne nulová. Výbuch nielen priestor úplne zničí, ale aj spáli. Najúčinnejšia je termobarická zbraň v podzemí, v uzavretých priestoroch, ale aj pod oblečením vojakov. Dynamický tlak vzniknutý výbuchom rozptýlenej zmesi doslova rozdrví všetko v jeho dosahu.

​Vyhorením následne vznikne takmer vákuum, lepšie povedané silný pokles tlaku, ktorý okrem iného všetkým v dosahu spôsobí závažné poškodenie pľúc. Tí, čo prežijú túto prvú vlnu, neuniknú pekelné vyhni „horiaceho vzduchu" dosahujúce teplotu až tritisíc stupňov celzia. Tlaková vlna sa rúti rýchlosťou väčšou ako 3 km/s.

Palivo bomby okrem vyššie uvedených spôsobov však zabíja ľudí v okolí aj svojou jedovatosťou. Tých, ktorí majú to „šťastie“ a nachádzajú sa ďalej od epicentra výbuchu, môže postihnúť „len“ roztrhanie pľúc, poškodenie vnútorných orgánov po vdýchnutí spalín, pretrhnutie ušných bubienkov, zničenie vnútorného ucha, oslepnutie a pod.

Okrem vákuových bômb o sile explózie porovnateľnej s jadrovou bombou existujú aj slabšie nálože, obvykle označované za termobarické. Prvýkrát ich podľa internetovej encyklopédie použili Američania vo Vietname.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 10:43