KonfliktTASR/AP
StoryEditor

Napätie na Ukrajine eskaluje: Viac ako milión ľudí je bez vody

TASR20.02.2022., 09:07h
Eskalácia v Donbase narušila dodávky vody pre vyše milión ľudí.
Lajkuj Brainee.sk na

Eskalácia napätia a ostreľovanie na východe Ukrajiny narušili dodávky vody pre viac ako milión ľudí v regióne. Podľa britského denníka The Guardian na to upozornil Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).

MVČK vyzval všetky strany konfliktu, aby ušetrili infraštruktúru, ktorá je nevyhnutná pre život civilistov komunít.

Ľudia sú bez vody

Dodal, že v dôsledku ostreľovania boli za posledné dva dni z prevádzky vyradené prinajmenšom dve veľké čerpacie stanice v Doneckej oblasti, ktoré slúžia viac ako miliónu ľudí na oboch stranách línie kontaktu.

Civilná infraštruktúra poskytujúca životne dôležité služby je chránená podľa medzinárodného humanitárneho práva, upozornila Florence Gilletteová, vedúca delegácie MVČK na Ukrajine.

EÚ v sobotu informovala, že koordinuje dodávky pomoci Ukrajine. Pomoc poskytovaná členskými štátmi má „podporiť úsilie Ukrajiny pripraviť sa na všetky možné scenáre," uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.

​Pomoc zo Slovinska, Írska, Rumunska a Rakúska zahŕňa jednorazové lekárske rúška, sterilné rukavice, generátory, antibiotiká, dezinfekčné prostriedky. Francúzsko dodalo aj stovky stanov, prikrývok, diek a spacích vakov, ako aj 3000 kusov špeciálnych rukavíc a zdravotnícku stanicu schopnú ošetriť 500 zranených.

„Okamžitá pomoc v oblasti civilnej ochrany je na ceste. Slovinsko, Rumunsko, Francúzsko, Írsko a Rakúsko už predložili prvé ponuky a v najbližších dňoch očakávam ďalšiu pomoc od ostatných členských štátov EÚ," povedal eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Separatisti v Donbase v sobotu vyhlásili všeobecnú mobilizáciu. Mobilizácia sa týka celého územia Doneckej ľudovej republiky.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 01:27