AP/TASR
StoryEditor

Je veľká šanca, že Rusko zaútočí na Ukrajinu do konca olympiády. Útok by začal náletmi, znie z USA

(hn)ČTK12.02.2022., 08:15h
Biely dom vyzýva všetkých Američanov, aby do 48 hodín opustili Ukrajinu. Americký prezident Joe Biden absolvoval videokonferenciu s lídrami niekoľkých krajín NATO a predstaviteľmi EÚ. Zrejme sa bude chcieť telefonicky spojiť aj s Vladimirom Putinom.
Lajkuj Brainee.sk na

USA varovali pred veľkou pravdepodobnosťou ruského útoku na Ukrajinu v najbližších dňoch, ktorá by mohla zahŕňať letecké údery a následne pozemnú inváziu. Zároveň vyzvali všetkých zostávajúcich Američanov, aby opustili krajinu v priebehu nasledujúcich 48 hodín.

Brtiský denník The Guardian na svojom webe skôr na základe diplomatických zdrojov uviedol, že americký prezident Joe Biden telefonicky informoval lídrov krajín NATO a Európskej únie, že ruský prezident Vladimir Putin už rozhodol o uskutočnení invázie na Ukrajinu, ku ktorej by mohlo dôjsť v najbližších dňoch.

​​Telefonát Biden - Putin

Poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan to však na dnešnom brífingu v Bielom dome nepotvrdil. Povedal, že nie je jasné, či Putin už vydal finálny rozkaz.

"Spôsob, akým vybudoval svoje sily a rozmiestnil ich, spolu s ďalšími indikátormi, ktoré sme zhromaždili prostredníctvom spravodajských informácií, nám jasne ukazuje, že existuje veľmi zreteľná možnosť, že sa Rusko rozhodne konať vojensky a existuje dôvod domnievať sa, že by sa to mohlo stať v pomerne rýchlom časovom rámci,“ vyjadril sa Sullivan.

Priblížil tiež, ako by ofenzíva mohla prebiehať, ak by k nej došlo. "Pravdepodobne sa začne leteckým bombardovaním a raketovými útokmi, ktoré by zjavne mohli zabiť civilistov bez ohľadu na ich národnosť. Následná pozemná invázia by zahŕňala nápor masívnej sily,“ dodal s tým, že je možný rýchly útok aj na Kyjev. Svoje tvrdenia však nepodložil konkrétnymi dôkazmi, upozorňuje agentúra Reuters.

Sullivan prehovoril krátko po videokonferencii amerického prezidenta Joea Bidena s lídrami niekoľkých krajín NATO a predstaviteľmi EÚ. Biden bude s Putinom v telefonickom kontakte v sobotu o 17.00 nášho času. Zajtra má podľa Elyzejského paláca s Putinom hovoriť tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron.

BBC

Rozmiestnenie ruských síl okolo Ukrajiny 11. februára 2022.

V hre je priamy útok na Kyjev

Americká stanica CNN s odvolaním na viaceré zdroje informuje, že USA a ich spojenci majú nové spravodajské informácie, ktoré naznačujú, že Rusko by mohlo zaútočiť na Ukrajinu ešte pred koncom olympijských hier. Ten je naplánovaný na 20. februára.

​​Západné spravodajské agentúry sa domnievajú, že najpravdepodobnejším cieľom ruskej ofenzívy by bolo obkľúčenie Kyjeva a vynútenie si zmeny režimu. Podľa CNN je ukrajinské hlavné mesto medzi cieľmi identifikovanými v ruskom plánovaní, stanica sa pri tomto tvrdení odvoláva na tri zdroje.

Výzvy na odchod

Britské ministerstvo zahraničných vecí dnes svojim občanom odkázalo, aby opustili Ukrajinu, kým na to môžu ešte využiť komerčné prostriedky. USA včera vyzvali svojich občanov, aby kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii urýchlene odcestovali z Ukrajiny.

Dnes ich v tom nasledovali Holandsko, Japonsko, Lotyšsko a Estónsko. Necestovať do tejto krajiny radí svojim občanom Izrael.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. marec 2023 01:29