AP/TASR
StoryEditor

Stupňujú sa obavy z ruskej invázie? Biden vyzval Američanov, aby okamžite opustili Ukrajinu

TASR11.02.2022., 08:50h
Prezident Spojených štátov Joe Biden odporučil vo štvrtok všetkým americkým občanom, ktorí sa nachádzajú na Ukrajine, aby stadiaľ vzhľadom na hrozbu útoku zo strany Ruska ihneď odcestovali. Na odchod z Ukrajiny vyzvalo i americké ministerstvo zahraničných vecí.
Lajkuj Brainee.sk na

„Americkí občania by mali odísť okamžite,” uviedol Biden v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News. „Nie je to tak, že by sme mali dočinenia s teroristickou organizáciou. Máme dočinenia s jednou z najväčších armád na svete,” povedal narážajúc na koncentráciu tisícok ruských vojakov na hraniciach Ukrajiny.

„Je to veľmi odlišná situácia a veci sa môžu rýchlo zvrtnúť,” poznamenal šéf Bieleho domu. Na otázku moderátora Lestera Holta, čo by ho podnietilo k vyslaniu vojakov na záchranu Američanov utekajúcich z Ukrajiny, Biden odpovedal odmietavo s tým, že ak by na seba Američania a Rusi začali strieľať, znamenalo by to svetovú vojnu.

Maxar Technologies

​Biden konštatoval, že ak by ruský prezident Vladimir Putin nemal dosť rozumu a vstúpil by na Ukrajinu, na druhej strane by mal podľa neho dostatok rozumu na to, aby neurobil nič, čo by negatívne zasiahlo občanov USA.

Ministerstvo zahraničných vecí USA vo štvrtok apelovalo na Američanov, aby na Ukrajinu necestovali, a ak sa tam nachádzajú, aby ihneď odišli. Okrem hrozby zo strany Ruska argumentovalo i pandemickou situáciou. Upozornilo tiež, že Spojené štáty „nebudú vedieť evakuovať amerických občanov v prípade ruskej vojenskej operácie kdekoľvek na Ukrajine”.

​​Rezort diplomacie varoval, že „vážne zasiahnuté” by boli v takejto situácii bežné konzulárne služby, vrátane pomoci ľuďom, ktorí sa usilujú dostať sa z krajiny. Spojené státy už na konci januára nariadili rodinám zamestnancov amerického veľvyslanectva na Ukrajine, aby krajinu opustili pre hroziacu ruskú inváziu.

Spojené štáty, ako aj ďalší členovia NATO a západné krajiny obviňujú Rusko z toho, že nazhromaždilo v blízkosti ukrajinských hraníc svoje vojská a plánuje na ňu zaútočiť, a to aj z územia Bieloruska. Rusko popiera tvrdenia, že chystá inváziu na Ukrajinu, no žiada od NATO a USA bezpečnostné záruky.

Ruská invázia sa môže začať kedykoľvek

Americký minister zahraničný vecí Antony Blinken v piatok uviedol, že Rusko zoskupuje v blízkosti ukrajinských hraníc stále viac vojakov, a varoval, že invázia sa môže začať kedykoľvek, aj počas konania olympijských hier. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

AP/TASR

​​„Nachádzame sa v (časovom) okne, keď invázia môže kedykoľvek začať, a aby bolo jasné, môže to byť aj počas olympijských hier,” uviedol Blinken, ktorý tak zamietol tvrdenie, že Rusko počká s inváziou do konca olympijských hier, ktoré sa do 20. februára konajú v Pekingu, aby sa vyhlo prehrešku voči svojmu spojencovi, Číne.

„Jednoducho povedané, naďalej vidíme veľmi znepokojujúce náznaky ruskej eskalácie,” uviedol Blinken po stretnutí so svojimi náprotivkami z Austrálie, Indie a Japonska v austrálskom meste Melbourne. Šéf americkej diplomacie naďalej trvá na tom, že Spojené štáty „výrazne preferujú vyriešenie rozdielov” medzi Ruskom a USA "prostredníctvom diplomacie".

„Zároveň sme sa však veľmi jasne vyjadrili pri budovaní odstrašovania a obrany, ako aj pri tom, že Rusko bude čeliť vážnym následkom, ak si vyberie cestu obnovenia agresie,” uviedol Blinken.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. október 2023 18:44