TASR/AP
StoryEditor

Mladá írska učiteľka si šla zabehať, zavraždili ju. Podľa médií vyšetrovatelia podozrievajú Slováka

TASR19.01.2022., 08:40h
Stovky smútiacich ľudí prišli v utorok na pohrebnú omšu za 23-ročnú učiteľku základnej školy Ashling Murphyovú, ktorej zavraždenie v Írsku znovu vyvolalo debatu o tom, ako zastaviť násilie na ženách.
Lajkuj Brainee.sk na

Írska polícia v utorok, v deň pohrebu, oznámila, že zatkla tridsiatnika pre podozrenie z vraždy Murphyovej, hudobníčky a učiteľky, ktorej telo našli 12. januára na brehu kanála pri meste Tullamore v strednom Írsku. Polícia dodala, že ďalej sa k prípadu „zatiaľ nebude vyjadrovať“.

Polícia neskôr v stredu oznámila, že v rámci vyšetrovania vraždy Murphyovej zatkla druhého muža. Informáciu priniesla tlačová agentúra AP. Policajti uviedli, že podozrivého, ktorý je tridsiatnik, vypočúva na policajnej stanici v súvislosti s možným zatajovaním informácií.

Podozrivý Slovák

Podľa denníka The Times je podozrivým Slovák, otec troch detí. Írska polícia takúto skutočnosť nezverejnila.

Vražda sa dotkla mnohých žien v Írsku a v ďalších krajinách, pretože médiá priniesli správu, že páchateľ na Murphyovú zaútočil, keď si bola popoludní zabehať, píše AP. Po celom Írsku, ale aj v mestách ako Londýn a New York, sa konali tiché stretnutia s modlitbami, kde prítomní žiadali, aby úrady urobili viac pre bezpečie žien a v boji proti násiliu na ženách.

​Pohreb sa konal v malej dedine Mountbolus. Biskup Tom Deenihan povedal smútiacim, že vražda bola „zvráteným násilným činom“, ktorý zjednotil krajinu v spoločnom žiali.

Írsky premiér Micheál Martin a prezident Michael Higgins boli tiež v obrovských davoch ľudí, ktorí sa zišli na pohreb v Mountboluse.

Uctili si ju davy ľudí

Malé deti zo školy, kde Murphyová učila, držali čestnú stráž pred kostolom farnosti, kde sa pohreb konal. Niektoré z detí držali ruže a fotografie Murphyovej. V miestnom centre neďaleko kostola bola nainštalovaná veľkoplošná obrazovka, aby si mladú ženu mohli uctiť davy ľudí. Školy v celom Írsku si pamiatku Murphyovej uctili minútou ticha.

Írska ministerka spravodlivosti vyhlásila, že v nasledujúcich mesiacoch plánuje zverejniť novú štátnu stratégiu proti domácemu, sexuálnemu a rodovo podmienenému násiliu.

Slovenský rezort zahraničia reaguje

Informácie, ktoré naznačujú, že vraždu 23-ročnej írskej učiteľky spáchal Slovák, sú v tejto chvíli nepotvrdené, vyšli s nimi írske médiá. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR nemá potvrdenie, že v prípade naozaj figuruje slovenský občan," uviedol pred stredajším rokovaním vlády hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Zatiaľ nebolo vznesené žiadne obvinenie, ani nikto náš zastupiteľský úrad nepožiadal o pomoc," oznámil Tomaga. "Prípad však pozorne sledujeme," potvrdil.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2023 06:40