Už minulý rok sa v dôsledku ovládnutia Afganistanu militantnou skupinou objavili správy o niektorých bojovníkoch, ktorí sa obávajú, že „prepásli svoju šancu na mučeníctvo“ v režime založenom na udržiavaní moci, a nie na boji proti USA, Veľkej Británii a iným silám.
Teraz Taliban odhalil plány na vytvorenie oddielu samovražedných atentátnikov pre novú národnú armádu s 10 000 príslušníkmi.
Armáda Mansúr
Podľa The Times hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid povedal: „Naši mudžahídi, ktorí sú mučeníkmi, budú tiež súčasťou armády, ale budú to špeciálne jednotky. Tieto sily budú pod kontrolou ministerstva obrany a budú sa využívať na špeciálne operácie.“
Hoci túto správu označila predsedníčka Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva Shaharzad Akbar za hroznú a otrasnú, odzrkadľuje správy z októbra minulého roka, keď bol na hraniciach Afganistanu rozmiestnený prápor samovražedných atentátnikov. Píše web UNILAD.
#AFG Disturbing display on State Radio Television of Taliban’s Arsenal of suicide vests, car bombs and road side bombs. Lethal weapons for Taliban but they did murder thousands of Afghan civilians including women and children across Afghanistan over the last 20 years. pic.twitter.com/nt5azZLtU6
— BILAL SARWARY (@bsarwary) September 2, 2021
Mullah Nisar Ahmad Ahmadi, zástupca guvernéra provincie Badachšán, odhalil, že prápor sa volá Lashkar-e-Mansoori alebo „armáda Mansúr“ a bol zriadený na vykonávanie samovražedných útokov proti bezpečnostným silám prideleným predchádzajúcej afganskej vláde. Informuje o tom Hinduistan Times.
Office of Suicide Bombers brigade at the Taliban terrorists’ Defense Ministry. Their spokesperson also stated that suicide bombers will always be an integral part of their militia. Normalizing a terrorist group in Afghanistan will grant legitimacy to all terrorists worldwide. pic.twitter.com/1kgEeGMQ9l
— Ali Maisam Nazary (@alinazary) January 4, 2022
Samovražedné útoky
„Porážka USA by nebola možná bez tohto práporu. Títo statoční muži by nosili výbušné vesty a odpálili by americké základne v Afganistane. Sú to ľudia doslova bez strachu,“ povedal Ahmadi.
V septembri minulého roka sa objavili aj znepokojivé zábery oddielu „hľadačov mučeníkov“, na ktorých sú maskovaní muži nesúci vlajku Talibanu a zbrane, ktoré majú byť použité „proti útočníkom a ich bábkam na obranu nezávislosti krajiny“.
Bilal Karimi, zástupca hovorcu Talibanu, vysvetlil, že prápor bude začlenený do armády v boji proti hrozbe zo strany konkurenčného Islamského štátu v provincii Chorásán (ISIS-K). „Špeciálne sily, ktoré zahŕňajú hľadačov mučeníckej smrti, budú použité na sofistikovanejšie a špeciálne operácie," povedal.
Minulý týždeň sa ISIS-K prihlásil k zodpovednosti za výbuch mínometného granátu vo východnom Afganistane, ktorý si vyžiadal životy deviatich detí. Je to len jeden z takmer 100 krvavých útokov v celej krajine, ktorých cieľom sú agenti Talibanu aj civilisti.
Nedávna správa Asistenčnej misie OSN v Afganistane zistila, že hlavnou príčinou civilných obetí sú improvizované bomby, ktoré používajú ISIS-K aj Taliban.