Emeritný biskup dostal po civilnom sobáši zákaz účasti na sviatostiachTiwtter/ Edirin I CYBER
StoryEditor

Najmladší biskup v Španielsku sa zosobášil s autorkou eroticko-satanistických románov. Cirkev ho potrestala

TASR12.12.2021., 08:50h
Najmladší biskup v Španielsku dostal zákaz účasti na sviatostiach po tom, ako sa civilne zosobášil so ženou, ktorá je autorkou eroticko-satanistických románov. Oznámila to v sobotu španielska biskupská konferencia (EHS).
Lajkuj Brainee.sk na

V jej vyhlásení sa uvádza, že emeritný biskup zo Solsony, monsignor Xavier Novell i Gomá, sa 22. novembra 2021 civilne zosobášil so Sílviou Caballolovou y Clemente. Obrad sa uskutočnil v meste Suria v provincii Barcelona.

Trest

Vzhľadom na to EHS pripomenula, že príslušný kánon kódexu kánonického práva stanovuje, že klerik, ktorý sa pokúsil uzavrieť manželstvo, hoci len civilného charakteru, podlieha „suspendácii latae sententiae".

Tento duchovný si zachová svoj titul biskupa, ale nebude smieť „vysluhovať sviatosti a vykonávať akákoľvek iné činnosti magistéria, či už na verejnosti alebo v súkromí.“ EHS nevylúčila aj „ďalšie možné dôsledky“.

Zo svojho postu odstúpil z osobných dôvodov

Škandál vypukol na jeseň, keď 52-ročný biskup odstúpil zo svojho postu z „osobných dôvodov“. Veľmi rýchlo sa na verejnosť dostal jeho vzťah so spisovateľkou a psychologičkou Sílviou Caballolovou, autorkou viacerých diel vrátane Pekla Gabrielovej žiadostivosti vydaného v roku 2017.

Na webovej stránke jej vydavateľa Lacre je spisovateľka opísaná ako „dynamická a priebojná autorka, ktorá sa presadila v náročnom svete literatúry narúšajúc naše morálne a etické zvyklosti“.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. jún 2023 02:42