Lekár antivaxer sa nakazil covidomFlickr/Florida Keys--Public Libraries
StoryEditor

Známy antivaxer a lekár dostal po protiočkovacom summite covid. Ochorelo aj ďalších šesť lekárov

dttiDnesČTK25.11.2021., 13:00h
U siedmich lekárov, ktorí sa v novembri zúčastnili summitu proti očkovaniu na Floride, sa krátko po akcii prejavil covid-19. Medzi nakazenými je aj prominentný americký odporca vakcín proti koronavírusu, ktorý na akcii propagoval liek ivermektín.
Lajkuj Brainee.sk na

Antivaxer

Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou ivermektínu došli k záveru, že liek nemá na zdravotný stav pacientov s covidom-19 vplyv.

„Bol som na ivermektíne šestnásť mesiacov a moja žena tiež. Nikdy v živote som sa necítil zdravšie,“ vyhlásil lekár Bruce Boros 9. novembra vo floridskej Oscale na antiočkovacom summite, na ktorom sa zúčastnilo asi 800 ľudí. O dva dni neskôr Boros ochorel na covid.

Sedemdesiatjedenročný americký kardiológ podľa The Guardianu patrí medzi prominentných odporcov očkovania. Niekoľko dní po konferencii sa nákaza covidom podľa organizátora akcie Johna Littela prejavila aj u ďalších šiestich lekárov, ktorí sa summitu zúčastnili a vystupovali tu proti vakcínam.

Littel podľa denníka The Daily Beast (TDB) však trvá na tom, že sa lekári nenakazili na konferencii. „Myslím, že to dostali v New Yorku alebo v Michigane alebo kdekoľvek. Boli to ľudia, ktorí prileteli z rôznych miest,“ uviedol a dodal, že odmieta označenie summitu ako „superprenášačskej“ udalosti.

​Podľa TDB ale ľudia na akcii nemali rúška a nedodržiavali rozostupy. Littel dodal, že všetci nakazení lekári údajne reagovali dobre na liečbu ivermektínom. „Bruceovi sa darí dobre,“ povedal. TDB však s odkazom na svoje zdroje napísal, že Boros zápasí s vážnym priebehom choroby.

Zástanca lieku na parazity

Ivermektín, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia ako antiparazitikum, začalo mnoho ľudí nazývať zázračným liekom na covid-19, najmä v kruhoch, ktoré odmietali novo vyvinuté vakcíny. Mnoho krajín vrátane napríklad Slovenska potom schválilo jeho mimoriadne použitie pre pacientov s ťažkým priebehom covidu.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však uviedol, že ivermektín nemá žiadne preukázané účinky proti covidu a ľudia si jeho užívaním, najmä vo väčších dávkach, môžu naopak ublížiť.

Používať ivermektín na prevenciu či liečbu covidu-19 neodporúča ani Európsky liekový regulátor (EMA). Boros v predchádzajúcich mesiacoch odsúdil lekára a vládneho experta Anthonyho Fauciho za propagáciu vakcín a označil ho za podvodníka. „Farmaceutický priemysel na nás chce iba zarobiť,“ zúril Boros. Keď sa na jeho hlavu potom zniesla kritika, tvrdil, že chce iba zachraňovať životy.

„Keď som podal ivermektín ťažko chorému pacientovi s covidom, do šiestich hodín prestal kašľať," uviedol Boros na konferencii, kde tiež kritizoval svojho sedemdesiatdeväťročného otca za to, že sa nechal proti koronavírusu očkovať bez jeho vedomia. „Má vymytý mozog. Nechal sa zaočkovať a nepovedal mi to. Bol som naštvaný. Chcel som mu dať výprask,“ povedal.

Štúdie propagujúce ivermektín sú plné chýb

Nezávislá skupina amerických a austrálskych lekárov a vedcov v októbri zverejnila záver svojho vyšetrovania, v ktorom posúdila všetky dostupné štúdie s kontrolnou skupinou ohľadom účinnosti ivermektínu u covidových pacientov.

Tieto by mali prinášať najdôveryhodnejšie výsledky. Sú v nich skúmaní pacienti náhodne rozdelení na dve skupiny, pričom prvá z nich je podávaný liek a druhým z nich neúčinná látka, teda placebo. Tím sa zaoberal aj šiestimi pozorovacími štúdiami, ktoré iba sledujú, čo sa deje pacientom, ktorí liek už berú.

Päť z z dvadsiatich šiestich štúdií podľa nezávislých výskumníkov vykazovalo známky falšovaných dát. Ďalších päť štúdií obsahovalo faktické chyby, napríklad v nich boli zle sčítané čísla.

Vedci došli k poznatku, že štúdie, ktoré najviac naznačovali účinnosť ivermektínu proti covidu-19, zároveň budili najväčšie podozrenie z manipulácie s dátami či nesprávneho postupu autorov.

Najväčšiu a najkvalitnejšiu štúdiu ohľadom ivermektínu vykonala podľa vedcov McMasterova univerzita v Kanade, ktorá však došla k záveru, že užívanie lieku pacientom s covidom-19 neprinieslo žiadny prospech.

Brainee patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj iDnes.cz.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. máj 2023 03:24