Unsplash/Jay Ruzesky
StoryEditor

Novozélanďanov prekvapil tučniak na pobreží. Preplával cez 3-tisíc kilometrov z Antarktídy

ČTK14.11.2021., 14:00h
Tritisíc kilometrov dlhú cestu musel pravdepodobne prejsť tučniak, ktorého jeden z miestnych obyvateľov objavil na pobreží Nového Zélandu. Išlo totiž o zástupcu druhu tučniaka okatého, ktorý žije výhradne v Antarktíde, uviedol spravodajský server BBC News.
Lajkuj Brainee.sk na

Novozélanďan Harry Singh, ktorý tučniaka na pláži južne od mesta Christchurch našiel, uviedol, že si pôvodne zviera pomýlil s plyšovou hračkou. „Najskôr som si myslel, že je to plyšová hračka, ale potom tučniak pohol hlavou, a tak som si uvedomil, že je skutočný,” vyhlásil Singh, podľa ktorého tučniak vyzeral osamelý a stratený.

„Celú hodinu sa ani nepohol a zdal sa vyčerpaný,” dodal. Singh následne zavolal na záchrannú stanicu, pretože sa bál, aby sa vták na brehu nestal obeťou nejakého predátora. „Nechcel som, aby skončil v bruchu nejakého psa alebo mačky,” povedal.

Unsplash/Hubert Neufeld

​Tučniak sa nakoniec dostal k Thomasovi Strackeovi, ktorý sa zaoberá záchranou tučniakov na novozélandskom Južnom ostrove už asi desať rokov. Strackea šokovalo, že ide o tučniaka okatého, ktorého domovinou je Antarktída.

Podľa vyšetrenia u veterinára mal tučniak ľahko pod štandardnou váhou a bol dehydrovaný. Dostal preto tekutiny a výživu. Keď bude dostatočne silný, mal by byť vypustený na pláži na polostrove Banks, kam nechodia psy.

Podľa spravodajského serveru BBC News je to iba tretí prípad, kedy sa tučniak okatý objavil na novozélandskom pobreží; predchádzajúce prípady boli zaznamenané v rokoch 1993 a 1962.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 05:49