Zaniká trestnoprávna zodpovednosť za vraždu novinárky Anny PolitkovskejTASR/AP
StoryEditor

Vinníka už nepotrestajú: Po 15 rokoch zaniká trestnoprávna zodpovednosť za vraždu ruskej novinárky

TASR07.10.2021., 14:11h
Od vraždy ruskej opozičnej novinárky Politkovskej uplynulo 15 rokov. Zastrelili ju 7. októbra v roku 2006 v Moskve.
Lajkuj Brainee.sk na

Podľa ruského trestného zákonníka je vinník oslobodený od zodpovednosti sa trestný čin po 15 rokoch od jeho uskutočnenia. V prípade uplynutia tejto lehoty však môže o predlžení trestnoprávnej zodpovednosti rozhodnúť súd. Zároveň však týmto dátumom podľa ruských zákonov zaniká aj trestnoprávna zodpovednosť za trestný čin spojený s jej vraždou. Informoval o tom vo štvrtok ruský denník Kommersant s odvolaním sa na denník Novaja gazeta.

Ako príklad predĺženia trestnoprávnej zodpovednosti uvádza Kommersant prípad bývalého gubernátora ruského Chabarovského kraja Sergeja Furgala. Ten je obvinený z objednávky dvoch vrážd a jednej vraždy v štádiu pokusu, a to aj napriek tomu, že sú všetky tieto zločiny už premlčané.

Novaja gazeta, v ktorej Politkovská pred smrťou pôsobila, uviedla, že bude žiadať obnovenie vyšetrovania prípadu vraždy novinárky. Okrem toho vo štvrtok plánuje Novaja gazeta uverejniť film, v ktorom odhalí závery vlastného vyšetrovania.       

  Annu Politkovskú, ktorú pre jej prácu označovali za Annu Politkovskú, ktorú pre jej prácu označovali za TASR/AP

Annu Politkovskú, ktorú pre jej prácu označovali za "kritičku Kremľa", zastrelili 7. októbra 2006 vo vchode jej bytového domu v Moskve. Za jej vraždu odsúdili šesť ľudí vrátane jej vykonávateľa a organizátora. Kto bol objednávateľom vraždy, však nie je známe.

Za vraždu Politkovskej odsúdili v roku 2012 na 11 rokov aj zamestnanca Úradu ministerstva vnútra Ruskej federácie pre mesto Moskva, podplukovníka polície Dmitrija Pavľučenkova, ktorý sľúbil, že totožnosť objednávateľa vraždy odhalí. Nakoniec však tak neurobil.

Okrem Pavľučenkova odsúdili za účasť na vražde novinárky v roku 2014 ďalších piatich ľudí, ktorí však svoju vinu odmietajú. Za vykonávateľa vraždy je považovaný Rustam Machmudov, ktorého odsúdili na doživotie. Spolu s Machmudovom odsúdili aj jeho dvoch bratov — Džabraila na 14 rokov väzenia a Ibragima na 12 rokov. Na doživotie odsúdili aj jedného z organizátorov vraždy, Loma-Aliho Gajtukajeva, ktorý však v roku 2017 zomrel. Posledným obvineným je Sergej Chadžikurbanov, ktorý si odpykáva 20-ročný trest.    

Politkovská počas svojej kariéry neraz dokumentovala udalosti priamo na miestach vojenských konfliktov. Písala napríklad reportáže z Čečenska, ale zaoberala sa aj ochranou ľudských práv. Novinárka tiež otvorene kritizovala vtedajšiu vládu, pričom kritike neušiel ani ruský prezident Vladimir Putin.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. marec 2023 11:32