Jediná vakcína proti malárii je schválená (ilu)TASR/AP
StoryEditor

Prestanú konečne v Afrike zomierať malé deti na maláriu? Svetielko nádeje v podobe vakcíny

TASR07.10.2021., 09:42h
Na túto chorobu ročne zomierajú státisíce ľudí, z ktorých väčšinu tvoria deti v Afrike. Vyzerá to tak, že nevinné deti majú šancu v boji s infekčným ochorením ničiacim červené krvinky.
Lajkuj Brainee.sk na

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odobrila v stredu na rozsiahle použitie jedinú schválenú očkovaciu látku proti malárii. Malária je v Afrike oveľa smrteľnejšia ako ochorenie covid-19, uvádza agentúra Reuters. Odporúčanie

Svetovej zdravotníckej organizácie sa považuje za kľúčový moment v boji proti tejto chorobe, ktorá ročne zabije 260-tisíc dojčiat, uvádza portál Metro.

Štyri dávky tejto vakcíny by mali znížiť riziko nakazenia sa maláriou o 40 percent, uvádza portál Insider. Toto infekčné ochorenie zabije ročne 400-tisíc osôb. Najrizikovejšou skupinou sú deti do 5 rokov, ktoré tvoria väčšinu obetí.

Rozhodnutie WHO nasledovalo po vyhodnotení pilotného programu zavedeného od roku 2019 v Ghane, Keni a Malawi, kde boli podané viac ako dva milióny dávok tejto vakcíny s označením RTS,S známej aj pod názvom Mosquirix. Túto očkovaciu látku prvýkrát vyrobila farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK) v roku 1987.

„Dnešné odporúčanie ponúka svetielko nádeje pre kontinent, ktorý nesie najťažšie bremeno tejto choroby. A očakávame, že oveľa viac afrických detí bude chránených pred maláriou a vyrastú z nich zdraví dospelí, “ povedal doktor Matshidiso Moeti, riaditeľ WHO pre Afriku.

Po zhodnotení údajov zo spomínanej trojice krajín WHO podľa slov svojho generálneho riaditeľa Tedrosa Adhanona Ghebreyesusa odporučila rozsiahle použitie prvej vakcíny proti malárii na svete.

Infekčné ochorenie zabije ročne 400-tisíc osôb Infekčné ochorenie zabije ročne 400-tisíc osôb TASR/AP

Viac ako 200-tisíc úmrtí

WHO vo svojom vyhlásení ďalej uvádza, že odporúča rozsiahlu aplikáciu vakcíny u detí v subsaharskej Afrike i v ďalších oblastiach so stredným až vysokým rizikom šírenia malárie.

Podľa agentúry AFP existuje na svete proti vírusom a baktériám množstvo vakcín, no teraz je to vôbec prvýkrát, čo WHO odobrila na rozsiahle použitie vakcínu proti parazitovi v ľudskom tele. Vakcína totiž pôsobí proti malárii zapríčinenej parazitom Plasmodium falciparum.

Malária je infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom sú jednobunkové parazity nazývané plasmodium. Infekciu prenášajú komáre rodu Anopheles, a to predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach. Príznakmi malárie sú horúčka, bolesti hlavy a svalov či triaška.      

Podľa odhadu WHO jej v roku 2019 podľahlo 386-tisíc Afričanov, čo je výrazne viac než 212-tisíc potvrdených úmrtí, ktoré si za posledných osemnásť mesiacov vyžiadalo  ochorenie COVID-19. WHO uvádza, že 94 percent prípadov malárie a úmrtí súvisiacich s maláriou sa vyskytuje v Afrike.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. jún 2023 01:53