trumpArchív TASR
StoryEditor

Trump požaduje na súde obnovenie svojho konta na Twitteri. Prišiel oň, pretože podnecoval násilie

TASR02.10.2021., 14:03h
Exprezidentovi USA boli zablokované jeho kontá na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach po útoku jeho priaznivcov na Kapitol.
Lajkuj Brainee.sk na

Bývalý americký prezident Donald Trump podal v piatok 1. 10 na okresnom súde na Floride žiadosť o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by prinútilo sociálnu sieť Twitter odblokovať jeho účet. Informovali o tom v sobotu agentúry Reuters a Bloomberg.

Trump v zdôvodnení svojej žiadosti okrem iného uvádza, že Twitter bol „prinútený" zablokovať jeho účet pod tlakom jeho politických oponentov v Kongrese. Táto firma má podľa neho „určitý stupeň moci a kontroly nad politickým diskurzom v tejto krajine, ktorý je nezmerateľný, historicky bezprecedentný a pre otvorenú demokratickú diskusiu mimoriadne nebezpečný".

Trumpove kontá na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach boli zablokované po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára. Kritici Trumpovi vyčítali, že k útoku podnecoval aj svojimi statusmi, čím porušil pravidlá on-line sietí. Krátko pred útokom vyslovil doteraz nepreukázané obvinenia z podvodov v prezidentských voľbách, ktoré prehral.

Twitter nechcel Trumpov právny krok komentovať. Pred zablokovaním mal Trump viac ako 88 miliónov sledovateľov. V júli zažaloval Twitter, Facebook a holdingovú spoločnosť Alphabet, vlastniacu Google a YouTube, ako aj ich šéfov, za zaujatosť, pretože tieto tri spoločnosti podľa neho potláčajú konzervatívne názory.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. apríl 2023 14:50