Športovci sledujú hokej v olympijskej dedine.Jaroslav Novák/Tasr
StoryEditor

Pizza na raňajky, vaky na ležanie aj telka: Takto vyzerá život v olympijskej dedine

Michal KoubekiDnes.cz06.02.2026., 15:15h

Ešte pred rokom tu nestálo nič. Okolo obrovskej plochy nevyužívaného letiska sa dvíhali len dolomitské vrcholky, v úzkom údolí sa zelenali stromy a po ceste občas prešlo auto s turistami smerujúcimi za pôsobivými výhľadmi. Dnes je všetko inak.

Lajkuj Brainee.sk na

Cestou sa kľukatí jeden autobus za druhým. Vyrástlo tu viac než tristo domčekov a niekoľko veľkých hál, z Talianska píšu spravodajci portálu iDnes, Michal Koubek a Tomáš Macek.

Celkovo sa tu nachádza približne 1 400 izieb pre zástupcov zo 66 krajín. Vitaj v olympijskej dedine v Cortine d’Ampezzo, v jednom zo šiestich útočísk tohtoročného športového sviatku, kde si účastníci môžu oddýchnuť, najesť sa, trénovať alebo zabaviť.

image

Olympionikov v Miláne čaká uvítací balíček za takmer 1 200 eur. Pozri sa, čo zadarmo dostanú aj slovenskí športovci

Keď sa na tom istom mieste v roku 1956 konali predchádzajúce olympijské hry, nič podobné tu nebolo. Hotelieri sa totiž vzbúrili proti možnej výstavbe nových ubytovacích kapacít, a tak sa akcia musela zaobísť bez spoločnej dediny. Tentoraz sa nič podobné nestalo.

Keď prejdeš bezpečnostným rámom a dostaneš na ruku modrý náramok s označením „Press“, organizátori ťa oboznámia s tým, kam všade môžeš počas dňa otvorených dverí vstúpiť. Vojdeš na otvorené priestranstvo a hneď ťa upúta model ikonických piatich kruhov, za ktorými sa rozprestiera spleť príbytkov.

Všetky sú v duchu trvalej udržateľnosti mobilné, po hrách zmiznú a chatky si za približne 90-tisíc eur môžu kúpiť záujemcovia z radov verejnosti.

Tomáš Bank, tréner Ester Ledeckej, sa pousmial, že mu dedina pripomína mestečko kočovných umelcov. „Ale je skvelá, veľmi sa mi páči,“ dodáva.

Aj alpská lyžiarka Elisa Maria Negri si ju pochvaľuje: „Na izbe som s Barčou Novákovou. Práve sme si hovorili, že sa tu cítime ako na tábore. Ale vážne, je tu krásne. Všetky tie nápisy, atmosféra. Úžasné.“

A Zbyněk Kužel, ktorý za Český olympijský výbor v tejto destinácii zabezpečuje plynulý chod, dodáva: „Dokonca nám tu napadol sneh, takže to tu naozaj pripomína horskú dedinku. Chatky sem perfektne zapadajú.“

Dedinu zachraňovali aj vojaci

Z dediny do centra Cortiny sa dostaneš približne za desať až pätnásť minút. Domčeky Čechov sa nachádzajú kúsok od hlavného vstupu pri slovenských a nemeckých kolegoch.

Hoci na chodníkoch ležia záveje snehu a teplomer ukazuje mierne pod nulou, v izbách je príjemne teplo. Spí sa po jednom alebo po dvoch. Vybavenie je skromné, no postačujúce. Toaleta, kúpeľňa, stolíky, skrine, postele a na nich matrace.

image

Príbeh ako z filmu Kokosy na snehu: Thajskí bobisti chcú ísť na olympiádu

Pravda, nejaké muchy sa nájdu. Niekoľkokrát už vypadol prúd a pri snežení organizátori spočiatku nestíhali odpratávať sneh. „Trochu divočina,“ usmeje sa Kužel. „Neboli na taký príval pripravení, ale aj s pomocou vojakov to nakoniec rýchlo zvládli.“

A poradil si aj sánkar Hyman, ktorý sa pri výpadku elektriny nemohol dostať do izby elektronickou kartou. „Ale prišiel som na to. Skrutkovač a hotovo,“ hlási účastník už štvrtých hier, ktorý sa inak živí ako stolár.

Kde vlastne športovci bývajú?

Ďalšie dediny na talianskych hrách vyzerajú inak. Najväčšia sa nachádza v Miláne, kde sa po hrách premení na študentské internáty. Ďalšia klasická leží vo Val di Fiemme. V Livigne a Bormiu ide skôr o hotely, ktoré sú jednotne vyzdobené a prepojené, podobne ako v Anterselve.

Biathlonové obydlia sa nachádzajú v obci Rasun a hotely sú prepojené malým parkom. Takmer nikto z favoritov tu však bývať nebude. Dedina je totiž nízko, zatiaľ čo preteky prebiehajú v nadmorskej výške 1 600 metrov, čo si vyžaduje špecifickú aklimatizáciu.

image

Ste zimný typ? Máme pre vás kvíz, ktorý preverí, ako dobre poznáte zimné športy aj naše olympijské úspechy

„Aj my radšej bývame hore v apartmánoch v penzióne. Dole je len servisný tím,“ hovorí Lukáš Dostál, tréner českých žien.

Hore teraz prespával aj Tomáš Mikyska. „Práve kvôli aklimatizácii mal problémy so spánkom, tak sme ho na dva dni poslali dolu,“ prikývne tréner Michael Málek. „Mohlo to byť nervozitou alebo naňho niečo liezlo. A keď si chorý vo výške, aklimatizácia trvá trikrát dlhšie.“

Mimo oficiálnych dedín si vlastné ubytovanie našli aj bežci na lyžiach. V Livigne počas snowboardových súťaží býva oddelene aj Ledecká, ktorú neskôr v rovnakom hoteli vystrieda Eva Adamczyková.

Ledecká bude bývať mimo dediny aj po presune do Cortiny, kde súťaží v lyžovaní. „A v dedine nebude bývať ani skeletonistka Anna Fernstädtová,“ spresňuje Kužel. „Týmto športovcom sme však aspoň zabezpečili parkovanie, aby k nám mohli chodiť na jedlo alebo do posilňovne.“

image

Naše dresy v novom rebríčku rozdrvili svet. Slovensko má najkrajšie hokejové dresy olympiády 2026

Ako športovci vypínajú po pretekoch?

Cortina ponúka hneď dve posilňovne – jednu zameranú na kardio, druhú na silový tréning. Služby sú tu naozaj pestré. K dispozícii je kaderník, kozmetický salón aj obchod s oficiálnym oblečením hier. A všetko v pešej dostupnosti.

Od českých domčekov stačí prejsť pár desiatok krokov a si pri veľkej hale s jedálňou. Športovci majú na výber z viacerých jedál. „Na to, že ide o mobilný stan a jedlo dovážajú, je skvelé a pestré. Prekvapilo ma, že sme mali aj chobotnice. Inak samozrejme talianska kuchyňa, cestoviny, pizza – tú majú dokonca aj na raňajky,“ rozpráva Kužel.

image

Ján Volko: Budúcnosť slovenskej atletiky vyzerá dobre, no z hľadiska infraštruktúry sme na tom dosť ako rozvojové krajiny

Pred jedálňou stojí stánok s kávou a v ďalších halách sú sklady, kde si napríklad Hyman brúsi nože na saniach, relaxačná zóna so stolným futbalom, air hokejom či televíziami. Športovci môžu využívať aj malú klubovňu vybavenú vakmi na ležanie, televízorom a spoločenskými hrami. „Máme špeciálnu olympijskú edíciu hry Desiatka alebo fičí Rummikub,“ usmeje sa Kužel. Zabaviť sa tu dá naozaj všelijako.

                                    Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2026 04:13