Americká gymnastka Simone Bilesová.Saul Loeb/Tasr
StoryEditor

Keby FBI robila svoju prácu, nezneužil by toľko dievčat, tvrdia gymnastky. Za sexuálne násilie žiadajú miliardu

TASR09.06.2022., 13:30h

Štvornásobná olympijská víťazka Simone Bilesová a desiatky ďalších žien žiadajú odškodné viac než jednu miliardu dolárov za to, že ich sexuálne napadol športový lekár Larry Nassar.

Lajkuj Brainee.sk na

Nassarove údajné obete smerovali svoju požiadavku vyšetrovaciemu orgánu amerického ministerstva spravodlivosti FBI. Ten podľa ich slov nezastavil lekárovo konanie po tom, ako dostal prvé podnety.

Do skupiny, ktorá žiada vysoké odškodné, patrí aj americká národná šampiónka Maggie Nicholsová. Podľa nej niet pochýb o tom, že FBI od roku 2015 vedela o obvineniach Nassara zo sexuálneho napadnutia gymnastiek. „Je načase, aby sa FBI zodpovedala,“ vyhlásila. Podľa federálnych zákonov má vládna agentúra šesť mesiacov na to, aby reagovala na žiadosti podané v stredu 8. júna.

{embed_vast_YT}https://youtu.be/9QH2ywAyVDE{/embed_vast_YT}

Medzi približne 90 žalobcami sú aj zlaté olympijské medailistky Bilesová, Aly Raismanová a McKayla Maroneyová. „Keby FBI jednoducho urobila svoju prácu, Nassara by zastavili skôr, ako by mal príležitosť zneužiť stovky dievčat vrátane mňa,“ povedala bývalá gymnastka z Michiganskej univerzity Samantha Royová.

{article}71572{/article}

Spoločnosť USA Gymnastics so sídlom v Indianapolise informovala už v roku 2015 miestne úrady o tom, že tri gymnastky uviedli, že ich napadol tímový lekár Nassar. Podľa generálneho inšpektora ministerstva spravodlivosti, však FBI nezačala formálne vyšetrovanie ani neinformovala federálne alebo štátne orgány v Michigane.

{embed_photo}37417{/embed_photo}

Agenti z Los Angeles v roku 2016 začali vyšetrovanie proti Nassarovi a vypočuli niekoľko obetí, avšak neupozornili orgány štátu Michigan, uviedol generálny inšpektor. Nassara zatkli až na jeseň roku 2016 počas vyšetrovania polície na Michiganskej štátnej univerzite, na ktorej lekársky pôsobil.

Michiganská štátna univerzita, ktorá bola tiež obvinená z toho, že mnoho rokov nevyužila šance zastaviť Nassara, súhlasila s vyplatením 500 miliónov dolárov viac ako 300 obetiam tohto lekára. USA Gymnastics, Americký olympijský a paralympijský výbor dosiahli vyrovnanie 380 miliónov dolárov.

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. júl 2024 08:47