
Bratislavská Hlavná stanica nepatrí medzi tie najkrajšie budovy v okolí. Vstupná železničná brána do nášho najväčšieho mesta je už roky v nevyhovujúcom stave, a približne tak dlho sa hovorí aj o jej rekonštrukcii.
Ako to bolo v minulosti
YouTube kanál jaffarski pridal video, ktoré je dobovou reportážou z relácie Retro noviny. Ukazuje, ako to na stanici vyzeralo v roku 1978, a teda v čase, kedy sa pred historickou budovou nenachádzala prístavba, ktorú poznáme dnes.
„Je piatok, posledný pracovný deň v týždni. Je 14 hodín a sme na Hlavnej stanici. Mnohí z nás sa práve chystajú cestovať domov, do blízkeho I ďalekého okolia Bratislavy. A iste túžbou každého z nás kde cestovať rýchlo a kultúrne,” hovorí v úvode reportáže redaktor.
Stanica alebo smetisko?
Počas týchto slov nechýbajú ilustračné zábery na ľudí, ktorí prichádzajú na stanicu. Zatiaľ čo niektorí si dopriavajú párky a pivo, ďalší cestujú s veľkými kuframi a niekto si „do zásoby” kupuje päť krabičiek Marsiek.
„Aby sme cestovali kultúrne, to záleží v prvom rade od každého z nás. Príkladom je práve hlavná stanica. Pri čakaní na ten svoj vlak si stále ešte veľa cestujúcich mýli verejné priestory pred stanicou a jej areál so smetiskom.” Nasledujú zábery na množstvá smetí a najmä špakov, ktoré sú roztrúsené všade po zemi a pri schodoch do stanice.
„Na zemi máme plno špiny. Najmenej 20-ráz musím zametať pred stanicou, čo mám stále špinu a špinu,” hovorí rozhorčená upratovačka so šatkou na hlave. Jej slová potvrdil aj prednosta stanice - súdruh Novodomský.
Košov je dostatok, problém sú ľudia
„Za 24 hodín cez stanicu Bratislava - hlavné prejde v osobnej frekvencii okolo 80-tisíc ľudí. To si vyžaduje spústu upratovačiek, ktoré mechanický musia upratovať po tých ľuďoch, po ktorých by sa vlastne nemalo upratovať, pretože títo by si mali svoje odpadky hádzať do smetných košov, ktorých máme dostatok v areáli železničnej stanice Bratislava - hlavné dostatok,” povedal.
„Áno, odpadových košov je naozaj dostatok. Skôr mnohým z nás chýba viac výchovy, sebadisciplíny a dobrej vôle. A tieto vlastnosti by pre cestujúcich mali byť samozrejmosťou - nielen dnes, ale navždy - ak chceme cestovať kultúrne,” uzatvára hlas v reportáži.
Odvtedy sa toho, ak nerátame zákaz fajčenia, na Hlavnej stanici príliš veľa nezmenilo. Musíme sa však samých seba pýtať, či tiež sčasti nemáme podiel na tom, ako hlavná železničná brána do nášho hlavného mesta vyzerá.