Igor Matovič je Homofób roka. Tento výrok mu vyniesol anticenu.TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Igor Matovič je Homofób roka. Expremiéra potopil výrok, že Pellegrini je „po*ratý bu*erant”

red06.07.2022., 13:00h

Víťazom desiateho ročníka ankety o anticenu Homofób roka sa stal minister financií a šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. So ziskom 33 percent hlasov o jedno percento predbehol expremiéra Roberta Fica.

Lajkuj Brainee.sk na

V minulosti sa víťazmi ankety stali Štefan Kuffa, Konferencia biskupov Slovenska, Marian Kotleba, Anna Záborská či Andrej Danko. Ten si cenu prišiel prevziať osobne a pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich.

Medzi nominovanými bol aj biskup Jozef Haľko, tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý je víťazom jedného z minulých ročníkov, píše HN.

Anticenu dostal za tento výrok

Matovič vyhral anticenu za tento výrok: „Pellegriniho kamarát – buzerant po*ratý – má zlaté tehly…”

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútávaniu vášní a rozdeľovaniu spoločnosti,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher, ktorý je aj spoluzakladateľom podujatia Dúhový PRIDE.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko. Do hlasovania sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako ako aj poslať svoju nomináciu.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis štyri percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“ a predseda neonacistickej ĽSNS Marian Kotleba. Cenu si odmietli prevziať.

Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda Národnej rady Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Pred dvoma rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 10:56