Na Zelenú linku bude možné nahlasovať týranie zvierat (ilu)TASR
StoryEditor

Slovensko sa snaží dať stopku týraniu zvierat. Spravilo k tomu dôležitý krok

TASR26.08.2021., 12:59h
Minister životného prostredia Ján Budaj uviedol, že týranie zvierat môžeme po novom nahlasovať aj na Zelenú linku.
Lajkuj Brainee.sk na

Na Zelenú linku Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR bude možné nahlasovať týranie zvierat. Spolupracovať na tom bude s iniciatívou Zvierací ombudsman. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Poslankyňa Národnej rady SR Monika Kozelová (OĽANO) uviedla, že pripravujú zákon o ochrane zvierat.

Spolupráca Zvieracieho ombudsmana so Zelenou linkou prebieha od minulého roka. V najbližších dňoch sa linka iniciatívy, na ktorej sa prijímali podnety k týraniu zvierat, zlúči so Zelenou linkou. „Naša linka nebude dostupná, resp. bude na nej odkaz, že našich odborníkov nájdu na Zelenej linke,“ poznamenala Stanová.

„Zelená linka je pripravená. Uvedomujeme si, že podnetov v rámci ochrany zvierat bude viac, ako ich bolo doteraz, pretože linka občianskeho združenia zanikne. Náš postup bude rovnaký ako v iných prípadoch v oblasti životného prostredia,“ uviedla líderka Zelenej linky Adriana Veselá.

Linka, kde môžeš nahlasovať týranie zvierat bude spustená od 8 Linka, kde môžeš nahlasovať týranie zvierat bude spustená od 8 TASR

Budaj poukázal, že ochrana zvierat je rozštiepená medzi envirorezort a ministerstvo pôdohospodárstva. Na MŽP sa riešia chránené zvieratá, pod agrorezort patria bežné a domáce zvieratá. Delenie zvierat by sa podľa Budaja mohlo prekonať práve pripravovaným zákonom o ochrane zvierat.

Kontrolu týraných zvierat robí Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorá je podľa Kozelovej finančne a personálne poddimenzovaná. Kontroly týraných zvierat by mohli vykonávať štátni veterinári na základe zmluvy so štátom, navrhuje Kozelová. Pokračuje, že v rámci pripravovaného zákona by sa mali v prípadoch týraných zvierat rozviazať ruky aj enviropolícii.

Zelená linka je k dispozícii od 8:00 h do 16:00 h na telefónnom čísle či mailovej adrese, ktoré sú zverejnené na webovej stránke ministerstva. Prostredníctvom linky je možné anonymne ohlásiť porušovanie zákonov, ktoré majú chrániť životné prostredie.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. september 2022 11:13