HN/ Peter Mayer
StoryEditor

Vedec Klempa o tretej dávke vakcíny: Mala by byť schválená skôr, než bude neskoro

TASR24.08.2021., 15:00h
Podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by malo byť schválené čo najskôr, skôr než bude neskoro. Pre TASR to povedal virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) a nositeľ ceny Vedec roka SR 2020 v kategórii inovátor roka. Očkovaný by podľa jeho slov nemal byť automaticky každý.
Lajkuj Brainee.sk na

Za správne považuje to, aby sa tretia dávka vakcíny podávala na základe rozhodnutia lekára imunitne oslabeným alebo z iných dôvodov vysoko rizikovým jedincom.

Na otázku TASR, aká je jeho vízia fungovania očkovania proti ochoreniu COVID-19 v budúcnosti, uviedol, že aktuálne je ťažké niečo jednoznačne predpovedať. Predpokladá však, že u imunitne kompetentných slovenskosôb aspoň nateraz tretia dávka nie je nevyhnutná.

Snaha vyvinúť vakcínu s najdlhšou účinnosťou

Neviem si predstaviť, ako niekto vyvíja vakcínu, ktorú by bolo treba zaočkovať raz za desať rokov, zatiaľ čo niekto iný by vyvíjal vakcínu, ktorú treba preočkovať každé tri roky. Predpokladám, že všetci sa pokúšajú o vývoj vakcíny s čo najdlhšou dobou účinnosti. O potrebe preočkovania až následne rozhodujú reálne skúsenosti z praktického života,“ uviedol.

Vírusu sa len tak ľahko nezbavíme

Klempa si myslí, že na pandémiu by si ľudia nemali zvykať, na pretrvávanie vírusu v ľudskej populácii však áno. „Dá sa predpokladať, že šírenie vírusu v ľudskej populácii sa nepodarí úplne zastaviť, ale nebude mať stále taký pandemický charakter, ako je to teraz,“ dodal.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v utorok pre TASR uviedlo, že stále vyhodnocuje prípadné podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej situáciu "veľmi pozorne" sledujú a vyhodnocujú. Klempa pre TASR potvrdil, že nie je členom poradnej skupiny na MZ SR pre očkovanie.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. december 2022 02:40