TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Krym je Ukrajina. Podľa premiéra Hegera Slovensko nikdy neuzná ilegálnu anexiu polostrova

TASR23.08.2021., 13:54h
Slovensko nikdy neuzná ilegálnu anexiu Krymu. Vyhlásil to v pondelok premiér Eduard Heger vo svojom vystúpení na úvod ustanovujúceho samitu Krymskej platformy v Kyjeve. Uvítal vznik platformy a sľúbil, že Slovensko sa v nej bude angažovať.
Lajkuj Brainee.sk na

„Pred viac ako siedmimi rokmi Rusko porušilo medzinárodné právo a ilegálne anektovalo časť územia Ukrajiny. Čas nezbaví Rusko zodpovednosti za svoje činy a ani medzinárodné spoločenstvo potreby venovať pozornosť Ukrajine,” povedal Heger.

„Krym je Ukrajina... Nikdy neuznáme zmeny hraníc prostredníctvom sily. Neuznáme ilegálnu anexiu Krymu a Ukrajinu plne podporujeme v diplomatickom úsilí o obnovu suverenity a územnej celistvosti,” povedal slovenský premiér. Heger ďalej uviedol, že sankcie voči Rusku ostanú, kým bude trvať okupácia Krymu.

Nové napätie do vzťahov medzi Moskvou a Kyjevom vniesol most spájajúci Krym s Ruskom. Nové napätie do vzťahov medzi Moskvou a Kyjevom vniesol most spájajúci Krym s Ruskom. TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod summitu prisľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby získal naspäť Krym, ktorý pred siedmimi rokmi anektovalo Rusko.

„Na to použijeme všetky možné politické, právne a predovšetkým diplomatické prostriedky,” povedal podľa agentúry AP s tým, že Kyjev potrebuje „účinnú podporu na medzinárodnej úrovni”.​

V ukrajinskej metropole sa v pondelok koná ustanovujúci samit Krymskej platformy, ktorej hlavným cieľom je dosiahnuť návrat Krymu pod zvrchovanosť Kyjeva. Zúčastňujú sa na ňom vysokí predstavitelia zo 46 krajín a medzinárodných organizácií. Do Kyjeva pricestoval aj predseda Európskej rady Charles Michel.

Na úrovni hláv štátov a premiérov je zastúpené Lotyšsko, Litva, Estónsko, Poľsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Moldavsko, Gruzínsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švédsko a Fínsko. Prítomní sú aj zástupcovia NATO, Rady Európy a zoskupenia GUAM, ako aj podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

​Rusko sa na samite nezúčastňuje. Očakáva sa, že lídri po skončení rokovania podpíšu spoločnú deklaráciu, potvrdzujúcu záväzok k podpore nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny a vymedzujúcu rámec pre medzinárodnú politiku voči Krymu.

Samit sa koná v čase, keď si Ukrajina pripomína 30. výročie získania nezávislosti. Rusko zabralo územie Krymského polostrova vo februári 2014 a v marci ho po spornom referende, ktoré Ukrajina ani západ neuznali, pričlenilo k svojmu územiu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. august 2022 19:07