pexels.com
StoryEditor

Ženy v nadmernom pití alkoholu dobiehajú mužov

TASR02.08.2021., 13:50h
Aj keď naďalej s problémom nadmerného pitia alkoholu najviac bojujú muži, rozdiely sa znižujú a ženy v pití dobiehajú mužov.
Lajkuj Brainee.sk na

Aj keď naďalej s problémom nadmerného pitia alkoholu najviac bojujú muži, rozdiely sa znižujú a ženy v pití dobiehajú mužov. Uviedol to Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Medzi ich poistencami je najviac ľudí, ktorí sa liečia zo závislosti od alkoholu, dlhodobo v skupine 41 až 60-ročných.

Najrozšírenejšia forma závislosti

Zo závislosti od alkoholu sa lieči podľa hovorcu viac ako 30-tisíc poistencov VšZP. Ide o najrozšírenejšiu formu závislosti na Slovensku. „Kým v roku 2018 sme evidovali 35.512 poistencov závislých od alkoholu, v minulom roku sa ich počet znížil na 30.569. Dôvodom však nie je pokles závislých ľudí, ale skôr vplyv pandémie na diagnostiku a vyšetrenia, takže reálny stav môže byť práve z dôvodu obmedzení spojených s koronavírusom ešte horší,“ priblížil Neumann.

Rastúci trend závislosti od alkoholu u žien potvrdila pre TASR aj Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union. Podľa jej slov sa najčastejšie lieči veková skupina poistencov 30 – 40 rokov s tým, že liečenie od alkoholu tvorí 70 percent zo všetkých liečených závislosti. Celkový počet poistencov zdravotnej poisťovne Union liečených v súvislosti so závislosťou od alkoholu bol v minulom roku 6860.

Pokles v počte liečených pacientov

„Neevidujeme nárast oproti predchádzajúcemu roku, tieto počty boli porovnateľne s predchádzajúcim rokom, keďže si myslíme, že to bolo zapríčinené celkovo nízkou návštevnosťou zdravotníckych zariadení. Vzhľadom na rastúci kmeň poistencov, by sa dalo hovoriť skôr o poklese liečených pacientov od alkoholu,“ vysvetlila hovorkyňa.

Klesajúcu tendenciu počtov liečených pacientov závislých od alkoholu eviduje aj zdravotná poisťovňa Dôvera. „Kým v roku 2019 sa liečilo na závislosť od alkoholu 11.226 našich poistencov, minulý rok to bolo 10.154,“ spresnil pre TASR Matej Štepianský, PR špecialista poisťovne.

Pandémia ako skúška

Podľa štatistík zariadení na liečbu závislostí sa však v uplynulých mesiacoch zvýšil počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc. „Mnohí, ktorí už dlhšie úspešne abstinovali, sa práve počas pandémie opäť rozbehli v pití, a to z dôvodu sociálnej izolácie, ku ktorej prispeli epidemické opatrenia a nariadený home office,“ upozornil riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Pripomína, že dôsledkom neliečenej závislosti sú psychické ťažkosti, ale aj celý rad fyzických poškodení a porúch. „V svetových rebríčkoch spotreby alkoholu dlhodobo obsadzujeme popredné miesta. Prispieva k tomu aj fakt, že dnes je tolerované len to, ak nepijeme zo zdravotných dôvodov. Abstinencia z vlastného presvedčenia je spoločnosťou nepochopená,“ skonštatoval Okruhlica.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. september 2024 19:24