TASR/Miroslav Košírer
StoryEditor

Ústavný súd zrušil výhody pre očkovaných jednou dávkou. Karanténe sa nevyhnú

TASRcho27.07.2021., 20:15h
Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach.
Lajkuj Brainee.sk na

Ústavný súd prijal návrh 30 opozičných poslancov, ktorí napádajú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva zavádzajúcu karanténu pre nezaočkovaných ľudí prichádzajúcich na Slovensko. Informoval o tom hovorca Ústavného súdu Tomáš Senaj.

"Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného súdu. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach," reagoval v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva.

Test v prvý deň izolácie pre poloočkovaných

​Súd zároveň pozastavuje platnosť paragrafu, ktorý dáva špeciálnu výhodu pre ľudí len s jednou aplikovanou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Tí podľa vyhlášky môžu absolvovať test v prvý deň izolácie a v prípade jeho negativity ju ukončiť. Toto prechodné ustanovenie má vo vyhláške určenú platnosť od 9. júla do 2. augusta.

Ostatné karantenizované osoby môžu podstúpiť test najskôr v piaty deň izolácie.

Ľudia zaočkovaní jednou dávkou mali pôvodne od 9. júla do 9. augusta výnimku, ktorá ich úplné oslobodzovala od karantény. K tomu však mal Ústavný súd pri pozastavení platnosti celej predošlej vyhlášky o opatreniach na hraniciach výhrady.

Preto následne úrad hlavného hygienika Jána Mikasa, aby vyhovel námietkam súdu v Košiciach, prijal úpravu, ktorá dávala osobám s jednou dávkou vakcíny možnosť ísť na test prakticky na druhý deň po príchode na Slovensko. Aj tú však teraz Ústavný súd pozastavil.

Súd opätovne zasiahol

Opozičný Smer víta, že súd prijal ich podnet na ďalšie konanie. "Jasne deklaruje, že je problém vo vydávaní vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva," uviedol hovorca strany Ján Mažgút. Strana verí, že ÚS podanie dôkladne posúdi a nakoniec rozhodne v prospech ústavnosti.

Na Ústavný súd sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer i nezaradení poslanci mimoparlamentného Hlasu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. august 2022 07:47