TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

Makó prehovoril o svojom majetku a opísal, ako si delili úplatok za oslobodenie mafiánskeho bosa: 50-tisíc som dal Kováčikovi

HNonline.skTASR08.07.2021., 11:31h
Vo štvrtok v procese s bývalým prokurátorom Dušanom Kováčikom vypovedá bývalá prokurátorka Blanka Godžová a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy a známy kajúcnik Ľudovít Makó.
Lajkuj Brainee.sk na

Pred samotnou výpoveďou Makó odpovedal na otázky novinárov. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy poprel, že by sa v uplynulých týždňoch stretol s premiérom Eduardom Hegerom či ministrom financií Igorom Matovičom: „Čo by som na Úrade vlády robil?“ píšu Hospodárske noviny.

Pred zhruba dvoma mesiacmi prenikli na verejnosť informácie, že krátko po menovaní Marka Kaňku za dočasného šéfa TIPOS-u vyhľadal Makó Hegera ako i Matoviča a pohrozil im, že zverejní informácie o podozreniach voči firme OLIVA, ktorá mala byť v minulosti zapojená do daňového karuselového podvodu. Aby sa situácia upokojila, Matovič mal zrejme kontroverznému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy sľúbiť, že po odchode z tejto funkcie dostane miesto v Slovenskej informačnej službe. To sa napokon aj stalo. Keď však došlo k jeho zadržaniu, dohodu o mlčaní považoval Makó za porušenú a tak začal hovoriť.

Poprel, že by žil v Dubaji

Makó odpovedal aj na otázky týkajúce sa svojho majetku. Povedal, že mu všetok zaistili. „Výšku vám neviem povedať.“

Chýry, ktoré sa šíria medzi politikmi, že chodieva do Dubaja, a že nežije na Slovensku a užíva si majetok, ktorý nadobudol v trestnej činnosti, poprel: „Naposledy som bol v Dubaji v októbri v roku 2019.“ 

Neskôr na súde vypovedal, ako delili úplatok za oslobodenie mafiánskeho bosa Kudličku. „25-tisíc si ponechal on, 25-tisíc nechal mne a 50-tisíc som doručil Dušanovi Kováčikovi,“ priblížil, ako bol napokon úplatok rozdelený medzi neho a Františka Böhma a bývalého prokurátora.

S Kováčikom sa stretol v kaviarni v obchodnom centre Polus, kde mu peniaze odovzdal v obálke.

Bývalá prokurátorka potvrdila, že jej dal Kováčik pokyn k väzbe Kudličku

Na súde vypovedala aj bývalá prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová. Potvrdila, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa väzby šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Hlavné pojednávanie v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku výpoveďami svedkov.    

„Skutok sa stal v júli 2017, keď boli všetci na dovolenke. Doktor Novocký, ktorý zastupoval pána Dušana K., ma poprosil, že bude zasadnutie, bude sa rozhodovať o väzbe Kudličku. Vysvetlil mi to tak, že zastupujúci prokurátor sa nemôže zúčastniť,“ priblížila Godžová dôvod, prečo riešila prípad Kudličku práve ona. Zároveň podľa svojich slov dostala inštrukcie, že jej zavolá aj Dušan K. „Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. mi volal, povedal, že tú vec dobre pozná, že hovoril o nej aj s dozorujúcim prokurátorom. A že nie je potrebné podávať sťažnosť, ak by bol Kudlička prepustený a súd prijme kauciu,“ doplnila.   

Myslela si, že postupuje správne

Spresnila, že na druhý deň od rozhodnutia o prepustení Kudličku sa jej ozval dozorujúci prokurátor prípadu Michal Stanislav a pýtal sa jej, prečo nepodala sťažnosť. „Vraj sa o to zaujímal aj nejaký novinár. Tak som mu povedala, že sa musí spojiť s doktorom Dušanom K. Ja som konala len na základe inštrukcie Dušana K. a viac som o veci nevedela,“ vysvetlila Godžová. Pripustila, že ak by pokyn nedostala, sťažnosť by podala.

„Považovala som to za potrebné. Ale takto som si myslela, že postupujem správne,“ dodala. Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská by mala počas štvrtka vypočuť dvoch svedkov. Druhým je kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 00:49