Za tento výrok si v roku 2014 ešte opozičný poslanec Igor Matovič vyslúžil nomináciu na anticenu Homofób roka: „Oveľa lepšie bude dieťaťu, ak bude v detskom domove, ako sa má pozerať na prerobenú mamu a otca. Bude úplne mešuge…“.TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Poslanci pôsobiaci v Hlase chcú odvolávať Matoviča. Kritizujú ho za vakcínu Sputnik V

TASR23.06.2021., 15:37h
Poslanci Národnej rady pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča.
Lajkuj Brainee.sk na

Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik V. Raši hovorí o „blamáži“, pretože ak sa nepodarí predať zvyšné vakcíny, vznikne podľa neho Slovensku škoda vo výške takmer 20 miliónov dolárov.

Matovičovi tiež poslanci vyčítajú, že ešte nie je predložený odškodňovací zákon ani daňovo-odvodová reforma. Raši reagoval na informáciu, že Slovensko predá alebo daruje 160.000 dávok vakcíny Sputnik V. Poukázal na to, že ruská vakcína bola dovezená na Slovensko v čase, keď sme mali nedostatok vakcín.

„Matovič vtedy tvrdil, že chce Sputnikom zaočkovať pol milióna Slovákov, a preto jeho minister Krajčí objednal dva milióny dávok vakcíny,“ skonštatoval Raši, pričom skritizoval neskoré spustenie očkovania touto vakcínou.

Pripomenul tiež problém v súvislosti so zverejnením zmluvy o dodávkach Sputnika V. „Zo zmluvy sme sa dozvedeli, že nás bude celá táto Matovičova akcia stáť takmer 20 miliónov dolárov. A dozvedeli sme sa, že za tieto vakcíny budeme musieť zaplatiť bez ohľadu na to, či ich vezmeme alebo nie,“ vyhlásil Raši a pripomenul, že dodnes sme nevideli dodatok k zmluve, ktorý by hovoril o niečom inom.

Na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4752 ľudí (ilu) Na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4752 ľudí (ilu) TASR

„Bol by som veľmi prekvapený, keby sa ich podarilo predať za sumu, za ktorú sme ich nakúpili,“ dodal. Poslanec Erik Tomáš pripomenul, že s Matovičom je spojený celý rad prešľapov, spomenul napríklad plošné testovanie, ktoré označoval za atómovú zbraň.

Dodal, že podať návrh na odvolanie Matoviča ho v zákulisí vyzývali aj niektorí koaliční poslanci. „Igor Matovič nie je schopný pracovať v akejkoľvek funkcii vo vláde SR,“ doplnil Raši.

Na odstúpenie z funkcie ministra vyzýva Matoviča aj mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Zároveň ho vyzýva na náhradu škody, ktorá Slovensku vznikla v súvislosti s nákupom vakcíny Sputnik V.

Šéfka PS Irena Bihariová i predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš Matovičovi pripomínajú hmotnú zodpovednosť, po ktorej často volá. „Igor Matovič by mal osobne uhradiť rozdiel, ktorý vznikne medzi získanou a zaplatenou sumou za vakcíny Sputnik vrátane ich niekoľkomesačného skladovania,“ vyhlásila Bihariová.

TASR/Jaroslav Novák

​Hipš pripomenul, že nezaradený poslanec Miroslav Kollár zo Spolu predložil do NR SR návrh zákona o hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov. V prípade, že by takýto zákon platil, Matovič by musel podľa Hipša škodu uhradiť.

Vláda by tiež mala podľa neho odpovedať na otázku, či bude musieť Slovensko dodržať klauzulu take or pay, ktorá je súčasťou zmluvy a zaplatiť dodávateľovi aj za neodobrané vakcíny.

O návrhu predaja a darovania vakcíny Sputnik V formou bilaterálných dohôd s tretími krajinami rozhodla v stredu na svojom zasadnutí vláda SR. Pôjde predovšetkým o krajiny západného Balkánu. Do utorka využilo možnosť prihlásiť sa na očkovanie touto neregistrovanou vakcínou na Slovensku 14 214 ľudí.

Zaočkovať sa ňou doposiaľ dalo 8004 osôb. Zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V zverejnili koncom apríla. Uzavretá bola na 19 900 000 amerických dolárov bez DPH. Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. október 2022 19:09