TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Prípad, ktorý zmenil Slovensko. Pozri si chronológiu kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

TASR15.06.2021., 17:35h
25. februára sa Slovensko prebudilo do dňa, ktorý zmenil našu krajinu. Polícia vtedy našla telá zavraždeného novinára a jeho snúbenice. Pozri si, ako sa celá kauza v priebehu rokov vyvíjala.
Lajkuj Brainee.sk na

21. februára 2018 - V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú.

25. februára 2018 - Polícia našla mŕtve telá zavraždenej dvojice.

9. marca 2018 – Konalo sa zhromaždenie s názvom Za slušné Slovensko, na ktorom sa zišli desaťtisíce ľudí. Žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu. Zhromaždenia sa neskôr pokračovali v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

TASR/Jakub Kotian

​15. marca 2018 - Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii premiéra. Demisiu podala aj celá vláda.

22. marca 2018 - Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

28. septembra 2018 - Polícia obvinila Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov. Policajné Lynx Commando zadržalo v Komárne Alenu Zsuzsovú.

30. septembra 2018 - Obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej - Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová - išli do väzby.

1. októbra 2018 - Prokurátor oznámil, že objednávka vraždy novinára bola za sumu 50-tisíc eur a ďalších 20-tisíc eur predstavovalo odpustenie dlhu. Objednávateľ tak zaplatil minimálne 70-tisíc eur.

4. marca 2019 - Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V tom čase už bol vo väzbe pre kauzu zmeniek (od júna 2018).

11. apríla 2019 - Miroslav Marček sa počas výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre priznal, že strieľal na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

Obžalovaný Miroslav Marček v súdnej sieni  Obžalovaný Miroslav Marček v súdnej sieni TASR/Michal Svítok

​18. októbra 2019 - Zoltán Andruskó, obvinený zo sprostredkovania Kuciakovej vraždy, uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste.

21. októbra 2019 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžaloval Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána A.

19. decembra 2019 – Senát ŠTS prijal obžalobu na Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ďalšie skutky.

30. decembra 2019 - Senát ŠTS odsúdil Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za úkladnú vraždu Jána Kuciaka. Rozsudok je právoplatný, lebo Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

​13. januára 2020: Na ŠTS v Pezinku sa začal proces s obžalovanýmkočnei z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
- V prvý deň procesu sa Miroslav Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Priznal sa aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.
- Marian Kočner sa priznal k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami. Skutok bol súčasťou obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

3. februára 2020 - Senát ŠTS vylúčil prípad obžalovaného Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Urobil tak pre urýchlenie konania vzhľadom na jeho priznanie, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.

30. apríla 2020 - Senát ŠTS zahrnul do rozsahu dokazovania správy zo šifrovanej aplikácie Threema vrátane správ medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou.

29. júna 2020 - Na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sa čítali SMS správy a prehrával telefonát medzi obžalovanou Alenou Zsuzsovou a odsúdeným Zoltánom Andruskóom.

31. augusta 2020 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal tri dni pred očakávaným vynesením rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na ŠTS v Pezinku nový návrh na dokazovanie. Išlo o analýzu dát z mobilného telefónu.

TASR - Jaroslav Novák

​3. septembra 2020 – ŠTS v Pezinku vyniesol rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby oslobodil. Tomáša Szabóa uznal vinným, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody. Súd zároveň odsúdil Mariana Kočnera na peňažný trest 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov za nedovolené ozbrojovanie. Prokurátor ÚŠP podal odvolanie voči rozsudku senátu ŠTS.

- Alenu Zsuzsovú prepustili po oslobodzujúcom rozsudku z väzby. Vzápätí ju opäť zadržali. Bola totiž ako sprostredkovateľka obžalovaná aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka a aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

2. decembra 2020 - Miroslav Marček dostal za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR mu zvýšil trest v porovnaní s pôvodným rozsudkom ŠTS.

TASR/Ján Krošlák

​4. decembra 2020 – Alenu Zsuzsovú uznal ŠTS za vinnú v prípade úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova a krajského poslanca Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody.

13. mája 2021 - Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová informovala, že NS SR bude o odvolaní v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozhodovať 15. júna 2021. NS SR bude riešiť odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj odvolanie obžalovaného Tomáša Sz.

15. mája 2021 - Najvyšší súd rozhodol v prípade kauzy vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej o zrušení rozsudku. Prípad sa tak vracia na špecializovaný trestný súd do Pezinka.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2023 02:03