Viac ako storočie odtlačky prstov zohrávali významnú úlohu vo forenznej vede. Všetko sa to začalo škótskym vedcom a lekárom Henrym Fauldsom, ktorý v roku 1888 napísal článok, v ktorom tvrdil, že každá osoba má unikátny súbor odtlačkov prstov. Avšak neexistuje žiadny spôsob, ako presvedčivo dokázať, že každá z našich zbierok slučiek či oblúkov je jedinečná. "Je nemožné dokázať, že nie sú dva rovnaké," hovorí Mike Silverman, súdny regulátor v Spojenom kráľovstve. Môže to mať vážne dôsledky, ak sa väčšina ľudí domnieva, že analýza odtlačkov prstov je neomylná. V roku 2005 kriminológ z Kalifornskej univerzity v Irvine Simon Cole publikoval štúdiu s uvedením 22 známych prípadov chybných odtlačkov prstov v histórii amerického právneho systému. Zdôraznil, že je to potrebné riešiť, aby viac nevinných ľudí nebolo obvinených alebo dokonca usvedčených z trestných činov, ktoré nespáchali.Pixabay
StoryEditor

Po novom budú v občianskych preukazoch odtlačky prstov. Kedy ich očakávať?

TASR04.05.2022., 14:03h
Občianske preukazy majú po novom obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre vo forme biometrických údajov.
Lajkuj Brainee.sk na

Zapisovať by sa mali do elektronického čipu. Nasnímanie odtlačkov prstov by malo byť povinné pre osoby od 12 rokov. Vyplýva to z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

"Nový občiansky preukaz bude obsahovať elektronický čip s duálnym rozhraním a kód na odblokovanie bezpečnostného osobného kódu. Občiansky preukaz bude tiež obsahovať prístupové číslo karty – CAN (Card Access Number). Toto číslo bude priamo vyobrazené na prednej strane občianskeho preukazu v na to určenej zóne a bude slúžiť na prístup k údajom v čipe občianskeho preukazu," priblížilo Ministerstvo vnútra SR.

Vzhľadom na povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov pri podaní žiadosti sa zo zákona vypúšťa možnosť podať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu ministerstva vnútra.

Zmena zákonu o správnych poplatkoch

Novou legislatívou sa zároveň mení zákon o správnych poplatkoch. Definuje v ňom, kto je oslobodený od poplatkov spojených s držbou občianskeho preukazu. "Dôvodom zmien v zákone o cestovných dokladoch je potreba úpravy niektorých ustanovení tak, aby boli jednoznačné a aby reagovali na potrebu aplikačnej praxe pri vydávaní cestovných dokladov," dodal predkladateľ.

Žiadateľ o pas už po novom nebude musieť uvádzať v žiadosti o vydanie dokladu adresu pobytu. Občania starší ako 15, ale mladší ako 18 rokov, budú môcť pri podávaní žiadosti o pas predložiť súhlas rodiča či zákonného zástupca bez notárskeho overenia jeho podpisu.
 

Vyššia bezpečnosť

Novela reaguje aj na európske nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Európskej únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom. Zohľadňuje aj požiadavky vyplývajúce z aplikačnej praxe a spoločenský vývoj. Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2023.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. september 2023 19:54