TASR/Jakub Kotian, Facebook
StoryEditor

Skadzi paru zoberem? Obvinený advokát Marek Para bude stíhaný vo väzbe a internet explodoval vtipmi

TASRMiroslav Kamody02.05.2022., 17:30h
Obvinený advokát Marek Para bude stíhaný vo väzbe. V pondelok o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu (NS) SR, keď vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predošlému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Reakcie satirických stránok ťa dostanú do kolien.
Lajkuj Brainee.sk na

Dôvodnosť trestného stíhania majú podľa predsedu senátu NS SR Juraja Klimenta preukazovať okrem iného výpovede prokurátora ÚŠP Vasiľa Špirka, tiež exšéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a vo viacerých trestných veciach spolupracujúceho obvineného Bernarda Slobodníka. Tiež listinné dôkazy.

Priblížil, že obvinenie sa týka podozrení z kriminalizácie prokurátora ÚŠP. Najvyšší súd skonštatoval obavu z kolúzneho správania Mareka Paru. Kolúzna väzba sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie.

​„Sťažnostný súd sa nestotožnil so záverom sudcu pre prípravné konanie, že takáto obava neexistuje,” zdôraznil Kliment. Poukázal na trend kriminalizácie niektorých vyšetrovateľov, prokurátorov ÚŠP a sudcov.

​„Opätovné otvorenie tohto vyšetrovania je odkaz všetkým tým osobám v tom, že žiaden tento skutok nezostane do budúcnosti nevyšetrený a nezostane prípadne vyvodená trestná zodpovednosť konkrétnych osôb. Zároveň je to zdvihnutý prst osobám, ktoré by chceli v tomto trende pokračovať,” vyhlásil Kliment.

Podľa Michala Mandzáka, obhajcu obvineného Mareka Paru, predseda senátu týmto prejavom dokumentoval svoju zaujatosť.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 22:06