TASR/J. Kotian
StoryEditor

Obvinený poslanec Borguľa priznal zaplatenie úplatku. SaS ho považuje za problémového človeka

TASR27.04.2022., 14:10h
Hnutie Sme rodina stojí za poslancom Národnej rady (NR) SR Martinom Borguľom (Sme rodina). Na stredajšej tlačovej konferencii to vyhlásil šéf hnutia a parlamentu Boris Kollár.
Lajkuj Brainee.sk na

Kritizoval, že o údajnom obvinení Borguľu vedia médiá, zatiaľ čo poslanec ešte nedostal žiadne uznesenie a o ničom nevie. Kollár sa pýta, či toto znamená návrat právneho štátu, čo bola ich ambícia pri vstupe do vládnej koalície. Kritizoval aj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Šéf Sme rodina kritizoval, že policajný prezident Štefan Hamran verejne povedal, že má dôjsť k obvineniu koaličného poslanca, no Borguľa o ničom doteraz nevie. „Koľkokrát ešte máme odvolávať ministra Mikulca? Čo zmenil minister za dva roky, keď sa túlajú po médiách informácie o obvinení?” pýtal sa.

Boris Kollár TASR

​Borguľa je podľa vlastných slov v rovine poškodeného. Na tlačovej konferencii priblížil, ako čelil nátlaku počas kampane pred komunálnymi voľbami v roku 2018, keď kandidoval na starostu bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. „Mal som možnosť zaplatiť a mať pokoj pre svoju rodinu,” uviedol s tým, že peniaze zaplatil.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský ozrejmil, že Borguľu pred komunálnymi voľbami v roku 2018 vydierali a musel zaplatiť výpalné policajtom. „Spolupracoval s políciou, vypovedal o tom, potvrdzujú to svedecké výpovede. A teraz sa z ničoho nič dozvie z médií, že je obvinený z podplácania,” skonštatoval. Borguľa podľa Pčolinského nedával žiaden úplatok, no musel zaplatiť výpalné.

SaS považuje Borguľu za problémového človeka

Koaličná SaS považuje poslanca Národnej rady (NR) SR zo Sme rodina Martina Borguľu za problémového človeka. V súvislosti s jeho medializovaným obvinením pripomína zásadu „padni komu padni”. Poslanec za OĽANO Milan Vetrák pripomenul podozrenia o Borguľovi ešte z čias jeho pôsobenia v komunálnej politike.

„Padni komu padni je zásada, ktorá má platiť aj v prípade koaličných poslancov. Čo sa týka konkrétne pána Borguľu, tak my sme sa už po voľbách vyjadrili, že tento človek je pre nás problémový. Veríme však, že vyšetrovatelia konajú nezávisle a na základe dôkazov,” uviedol v stanovisku SaS hovorca Ondrej Šprlák.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že pokiaľ by prišla do NR SR od prokurátora žiadosť na vydanie súhlasu na vzatie do väzby poslanca Borguľu, myslí si, že tak ako pri šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi by sa poslanci SaS zhodli a hlasovali by za.

TASR - Jakub Kotian

Zapojený do rôznych biznisov

Vetrák považuje obvinenie Borguľu za vážnu vec. Už v komunálnej politike bol podľa jeho slov známy tým, že bol zapojený do „rôznych biznisov, z ktorých, ako sa ukazuje, niektoré išli za hranu zákona”. Vetrák nevie povedať, nakoľko sú obvinenia oprávnené, pripomenul prezumpciu neviny.

Ak by išlo o poslanca OĽANO a podozrenia z korupcie, nevedel by si Vetrák predstaviť jeho ďalšie fungovanie v klube a parlamente. Sme rodina by sa podľa Vetráka malo situáciou zaoberať. A to aj z pohľadu ďalšieho fungovania koalície, aby nemohla byť označovaná za korupčnú preto, že si nevie urobiť poriadok s poslancami podozrivými z korupcie.

Fico hovorí, že obvinenie súvisí s ním​

Šéf Smeru-SD Robert Fico sa ospravedlnil poslancovi za Sme rodina Martinovi Borguľovi, že sa stal obeťou v rámci jeho prípadu. Obvinenie Borguľu je podľa Fica odkaz ostatným koaličným poslancom, aby poslúchali. Vyhlásil to v pléne NR SR počas prejavu, v ktorom mal odôvodniť návrh opozície na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Fico tvrdí, že keďže bude z jeho obvinenia blamáž, koalícia sa rozhodla obviniť aj koaličného poslanca. Označil to za cirkus. Obvinenie Fica je podľa jeho slov súčasťou snahy vlády zlikvidovať opozíciu. Vládna koalícia chce podľa Fica urobiť všetko preto, „aby sa aspoň naplnila ilúzia boja koalície s korupciou, ktorú sme vraj my napáchali”.

TASR/Martin Baumann

„Fakt je ten, že ste boli obvinený len a len preto, aby sa prekryla obrovská blamáž, ktorá príde v súvislosti s útokom na opozíciu. To, čo sa vám stalo, nie je určené len vám. Toto je určené každému jednému poslancovi vládnej koalície ako silný odkaz - skúste neposlúchať a uvidíte, čo sa vám stane,” vyhlásil Fico.

Je to podľa neho odkaz poslancom, aby poslúchali. „Predsa nie je možné, že nerozumiete tomu, že ak je niekto rok alebo dva roky v pozícii poškodeného, tak sa nemôže z neho stať s obrovským mediálnym humbukom obvinený,” povedal Fico na margo Borguľu.

Obvinenie NAKA

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mal v rámci minulotýždňovej akcie Inferno - 8. kruh obviniť aj Borguľu. Polícia doplnila, že medzi obvinenými je aj poslanec NR SR. Meno však nekonkretizovala.

V rámci akcie Inferno - 8. kruh obvinil vyšetrovateľ dokopy päť fyzických a jednu právnickú osobu. Akcia podľa polície súvisela s dokumentovaním korupčnej trestnej činnosti.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 08:41