TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Žilinka vylúčil Lipšica z Ficovho prípadu. O väzbe pre Kaliňáka rozhodnú ešte dnes

TASR22.04.2022., 13:30h
Generálny prokurátor Maroš Žilinka vylúčil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica z konania a rozhodovania v prípade obvineného poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica.
Lajkuj Brainee.sk na

Zdôvodnil to pochybnosťami o jeho nezaujatosti. Vec zostáva na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá môže v mene generálneho prokurátora konať pri žiadosti Národnej rady SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

„Dôrazne apelujem na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny,” uviedol v súvislosti s prípadom Žilinka.

TASR/Jakub Kotian

​Fico je spolu s ďalšími stíhaný pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Na základe Žilinkovho piatkového rozhodnutia môže zástupca špeciálneho prokurátora konať v jeho mene pri výkone pôsobnosti žiadať Národnú radu SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Líder Smeru-SD považuje vznesené obvinenie za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

O väzbe pre Kaliňáka sa začne rozhodovať ešte dnes

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku má o väzbe pre exministra vnútra Roberta Kaliňáka začať rozhodovať v piatok od 15.00 h. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Okrem Kaliňáka sa má rozhodovať aj o väzbe pre advokáta Mareka Paru a ďalšieho obvineného M. C. „Výsluchy pred sudcom o návrhoch na väzbu troch obvinených sa začínajú dnes od 15.00 h v Pezinku,” povedala Kudjáková.

Kaliňáka vyšetrovateľ NAKA obvinil spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Advokát Marek Para je obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. máj 2023 21:26