TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Kajúcnik pred súdom. Tomáš Szabó sa priznal v kauze prípravy vrážd prokurátorov

TASR14.04.2022., 13:45h
Obžalovaný v kauze prípravy vrážd prokurátorov Tomáš Szabó sa priznal k všetkým skutkom, ktoré sa mu kladú za vinu.
Lajkuj Brainee.sk na

Urobil tak na štvrtkovom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý prípad prejednáva spolu s kauzou vraždy novinára Jána Kuciaka. V tom bol už právoplatne odsúdený. Ostatní obžalovaní vinu naďalej odmietajú.

Tomáš Szabó je v kauze obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy a tiež z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Jeho advokátka Ivana Kochanská ozrejmila, že k rozhodnutiu dospel pri preštudovaní si vyšetrovacieho spisu a po zvážení všetkých dôkazov proti nemu. Poukázala na vyjadrenie prokurátora, ktorý odmietal dohodu o vine a treste s obžalovanými. S klientom však podľa jej slov zvažujú súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní. Odmieta, že by jeho priznanie mala byť taktika.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus na pojednávaní požiadal súd, aby vec Tomáša Sz. nevylučoval na samostatné konanie. Hovorí okrem iného o predchádzaní možným námietkam voči zaujatosti senátu.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb - okrem Tomáša Szabóa sú to aj Marian očner., Alena Zsuzsová, Dušan K. a Darko D. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zsuzsová.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 07:15