PolitikTasr/Jana Černochová
StoryEditor

Naď chce na Slovensku opravovať ukrajinskú techniku. Našu východnú hranicu už strážia vzdušné sily

TASR06.04.2022., 12:30h
Opravy by firmy realizovali na štandardnej komerčnej báze, tvrdí minister obrany.
Lajkuj Brainee.sk na

Na Slovensku by sa mohla opravovať poškodená technika Ukrajiny. Rokovania potvrdil pred stredajším rokovaním vlády minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO.

„Boli sme oslovení Ukrajinou, či by naše opravárenské podniky vedeli opravovať ukrajinskú poškodenú techniku. To znamená, poškodená technika by k nám prišla, my by sme ju opravili a technika by sa vrátila na Ukrajinu,“ načrtol Naď. Vec je v štádiu rokovaní, definitívne sa ešte nerozhodlo.

Minister ocenil rozhodnutie Českej republiky poslať Ukrajine tanky a bojové vozidlá BVP, o ktorom informovali médiá. Poukázal na to, že Česko v minulosti investovalo do svojich pozemných síl, preto mohlo takúto techniku poskytnúť. „My to nemôžeme spraviť, lebo my sme v minulosti nekupovali nič,“ poznamenal.

Východné Slovensko chránene protivzdušnou obranou

Východné Slovensko chránia slovenské prostriedky protivzdušnej obrany. Ozbrojené sily (OS) SR postupne presunuli do palebných postavení príslušné systémy tak, aby pokryli čo najväčšiu časť východnej hranice. Technické prostriedky prieskumu, a to vrátane siete radarových stanovíšť, monitorujú vzdušný priestor nad hranicou s Ukrajinou 24 hodín denne. TASR o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

„Príslušníci našej brigády v praxi uplatňujú skúsenosti získané počas náročného výcviku. V zaujatých postaveniach sme pripravení zabezpečiť ochranu územia východného Slovenska,“ uviedol veliteľ 11. brigády vzdušných síl OS SR Jozef Paňko.

Postavenia prostriedkov sú podľa OS SR vzhľadom na členitosť východného Slovenska zvolené tak, aby boli čo najlepšie využité ich spôsobilosti a maximalizovaný dosah vo všetkých výškach. „Zároveň sa ospravedlňujeme obyvateľom za určité obmedzenia spôsobené počas presunov ťažkej techniky, avšak túto činnosť robíme z dôvodu zabezpečenia ich ochrany,“ dodal Zemanovič.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 19:03