TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Kollár hovoril o detailoch tajnej schôdzky SIS. Informácie sú vážne a treba ich preveriť

TASR30.05.2021., 11:45h
V súvislosti s informáciami vyplývajúcimi zo správy Slovenskej informačnej služby, ktorú predseda Národnej rady Boris Kollár prečítal poslancom parlamentu, sa mal zriadiť špeciálny tím. Kollár to povedal v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Lajkuj Brainee.sk na

Uistiť ho o tom mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Predseda NRSR zdôraznil, že všetky podozrenia plynúce z informácií SIS musia preveriť kompetentné orgány. „Informácie sú vážne, treba ich preveriť. Nebudem tu ja robiť sudcu ani prokurátora,“ povedal s tým, že konať majú kompetentné orgány aj s inšpekciou ministerstva vnútra. Práve preto ho mal minister vnútra uistiť, že zriadil špeciálny tím, ktorý to vyšetruje.

„Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí,“ povedal o podozreniach, že v rámci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) vznikla skupina, ktorá ovplyvňuje vyšetrovania viacerých káuz a výpovede svedkov. Ak sa niečo takéto potvrdí, Kollár hovorí o veľkom probléme.

TASR/Jaroslav Novák

​Šéf parlamentu zároveň vysvetlil, že najvyšší ústavní činitelia sú príjemcovia informácií zo zákona. Stretnutie špičiek štátu v SIS mali podľa jeho slov zorganizovať práve preto, že už dlhšiu dobu dostávali znepokojujúce informácie. Myslí si, že zvolili správny formát a urobili dobre.

Rozdiel medzi informáciami zo stretnutia a správou, ktorú čítal poslancom, je podľa jeho slov len v tom, že poslanci nedostali konkrétne mená. „Síce poslanec má zo zákona previerku na stupni prísne tajné (PT) a môže sa s tým oboznamovať, ale sála pléna NRSR nie je prispôsobená na PT,“ povedal Kollár. Podčiarkol, že prípadné úniky z tejto správy by neboli šťastné a išlo by o porušenie zákona.

Koaliční poslanci tvrdia, že správa SIS sa týka neživých prípadov

Poslanci Národnej rady SR Igor Kašper (Sme rodina) a Tomáš Lehotský (Za ľudí) tvrdia, že správa SIS sa týka neživých prípadov. Stretnutie najvyšších ústavných činiteľov v budove SIS nepovažujú za nesprávne. Poslanci Richard Takáč (Smer-SD) a nezaradený poslanec z mimoparlamentného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok sú za zverejnenie obsahu správy. Uviedli v nedeľnej politickej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Opozícia podľa Lehotského v tejto téme zavádza a ľuďom podsúva „príbehy“ či konšpirácie. „Nehovorte mi, že za vašej vlády sa nediali špinavosti. Ale to neznamená, že za našej sa dejú. To tvrdíte len vy. My postupujeme štandardne. Stretávajú sa ústavní činitelia na pôde SIS a prechádzajú si tieto informácie. Dostali sa aj do parlamentu,“ povedal smerom k opozičným poslancom.

Opozícia podľa neho spochybňuje fungovanie štátnych inštitúcií a procesy, keďže vo väzbe sú aktuálne špičky polície, prokuratúry a súdov bývalej vlády. Spolu s Kašperom sú za to, aby orgány činné v trestnom konaní a tie, ktorých sa téma týka, tieto veci vyriešili. Kašper doplnil, že je rád, že správa SIS prišla do parlamentu.

TASR/Pavol Zachar

​Poznamenal, že sa dozvedeli skutočnosti, ktoré siahajú roky dozadu. Podľa jeho slov sa ukázalo, že úzka skupina ľudí si sprivatizovala spravodlivosť. Takáč si myslí, že každý z desiatich účastníkov stretnutia v SIS klamal a zavádzal v tom, že nejde o živé prípady.

Zopakoval, že existuje skupina vyšetrovateľov z NAKA, vrátane špeciálnej prokuratúry spolu s operatívcami, ktorí riadia výpovede kajúcnikov tak, aby niektorí terajší opoziční politici boli nezmyselne držaní v kolúznej väzbe. Pýta sa preto, kto ich riadi. Podľa Šutaja Eštoka bolo stretnutie neštandardné. Keďže na ňom bol aj šéf inšpekčnej služby rezortu vnútra, určite sa podľa neho hovorilo o živých prípadoch.

Zvyšovanie daní zatiaľ nehrozí

Koaliční poslanci popreli, že by sa občanom Slovenska mali zvyšovať dane. Lehotský poukázal na to, že deficit je vysoký. Ekonomika má podľa jeho slov reálne problémy práve pre pandémiu, nie pre rozhadzovanie. Podľa Kašpara hnutie Sme rodina so zvýšením DPH súhlasiť nebude. Opoziční poslanci okomentovali, že nefunkčnosť vládnej koalície sa prejavila aj pri predkladaní návrhu štátneho rozpočtu.

Lehotský nezvolenie podpredsedu NRSR nevníma ako nedôveru voči jeho osobe, vníma to ako koaličný problém. Téma sa má otvoriť na koaličnej rade. Predpokladá, že sa o toto miesto v júni bude uchádzať opäť. Kašpar verí, že sa ho podarí zvoliť. Verí, že koalícia vydrží do konca volebného obdobia.

Podľa poslanca Takáča sa vláda rozpadne do konca roka. Pochybuje o tom, či Lehotského za podpredsedu NRSR volili jeho kolegovia zo strany Za ľudí. Podľa Šutaja Eštoka je vláda v rozvrate. Vládna koalícia podľa neho nemá legitimitu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. október 2022 21:37