TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Odvolávanie ministra vnútra. Mikulec je podľa Fica Matovičov poskok, skritizoval aj prezidentku

TASR18.02.2022., 10:25h
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) je len panák a poskok ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), rozkaz je zničiť politickú opozíciu. Vyhlásil to líder Smeru-SD Robert Fico v pléne Národnej rady (NR) SR pri predkladaní návrhu na odvolanie Mikulca z funkcie.
Lajkuj Brainee.sk na

Hovorí o zneužívaní trestného práva v politickom boji, poukázal na viaceré kauzy spájané s ministrom vnútra. „My ho považujeme za panáka, figúrku, ktorá robí špinavú robotu,” uviedol Fico na adresu Mikulca s tým, že koalícia sa snaží od začiatku urobiť zo Smeru-SD zločineckú skupinu.

Nohsledi a zásahy do vyšetrovania

Tvrdí, že sa pritom od začiatku cielene rozhodla ísť cestou zneužívania trestného práva, aby ktokoľvek, na koho ukážu prstom, bol obvinený, zadržaný a vzatý do väzby. Poukázal aj na rozhodnutia Ústavného súdu SR o porušení práv ľudí v niektorých prípadoch.

TASR/P. Zachar

​Koalícii povedal, nech si veľmi dobre zapamätá, čo urobila bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Podľa Fica ho do väzenia ho dostali ich „nohsledi”. Pripomenul podozrenia z existencie skupiny v rámci orgánov činných v trestnom konaní, ktorá mala manipulovať vyšetrovania viacerých káuz. Hovoril o zásahoch do vyšetrovania či o jeho marení a nadužívaní inštitútu väzby.

Hovorí o megaškandále

Súčasná koalícia podľa Fica stráca dôstojnosť okrem iného aj v „megaškandále Mikulca”. „Tento škandál má dva rozmery - prvý je, že nikdy v histórii moderného Slovenska nebolo takto zneužívané trestné právo na politické účely, ale rovnako má rozmer v tom, že nikdy médiá takto neodignorovali škandál zneužívania trestného práva voči opozícii,” uviedol líder Smeru-SD. Skonštatoval, že klamstvá o súčasnej opozícii, ako napríklad „vymyslené účty na Belizé” a podobne šírili médiá a neskôr sa to odrazilo aj na volebnom výsledku.

Roman Mikulec a Igor Matovič TASR/Pavol Zachar

Fico namieta slová koalície o tom, že polícia má voľné ruky. Pýta sa, ako ich môže mať voľné, keď policajti dostávajú pokyny od konkrétnych ľudí. Zároveň kritizoval i špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, pripomenul otázky o jeho bezpečnostnej previerke, ktorú mal získať nezákonne. Okrem toho kritizoval prezidentku SR Zuzanu Čaputová, ktorá podľa neho chránila obvinených vyšetrovateľov NAKA.

Matovič Ficovi: Kradli ste 12 rokov

Vlády pod vedením šéfa Smeru-SD Roberta Fica rozkradli za 12 rokov miliardy eur, vytvorili megastroj korupcie, vydali vedenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) do rúk mafie. Vyhlásil to vicepremiér a líder OĽANO Igor Matovič počas diskusie v Národnej rade (NR) SR k pokusu o odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie.

Ficovi odkázal, že urobí všetko pre to, aby sa nevrátil k moci. Opýtal sa ho tiež, či sa nehanbí moralizovať a ukazovať prstom na statočných vyšetrovateľov NAKA. Kritizoval Fica, že ich považuje za zločincov. Myslí si, že Fico chce svojím konaním odkázať desiatkam ľudí, ktorí sú vyšetrovaní zo zločinov, že sa vráti a postará sa o nich.

TASR/Pavol Zachar

„Urobíme všetko preto, aby sa mafia k moci viac nevrátila,” skonštatoval a odporučil bývalým funkcionárom z čias Ficových vlád, aby začali svedčiť. Fico urobil podľa Matoviča zo Slovenska obrovský nástroj megakorupcie, spomenul napríklad bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorá mala „za kabelky predávať rozsudky”.

Líder OĽANO tiež Ficovi vyčítal, že vytvoril systém, v ktorom mohol niekto zabiť novinára za to, že sa mu nepáčia jeho články. „Že sa nehanbíte, vy tu idete moralizovať, vy tu idete niečo hovoriť,” vyhlásil s tým, že Fico nemá žiadnu mieru sebareflexie.

„Kradli ste ako po nebohom. Ak by ste nekradli, mali by sme plné sýpky. Dostali sme do ruky vládu a riziko, že nebudeme mať na vyplatenie dôchodkov, takto ste spravovali tento štát,” odkázal Matovič šéfovi Smeru-SD. „Namiesto toho, aby ste čakali, kým začne ďalší váš človek svedčiť proti vám, pokúšate sa lámať dejiny cez koleno,” dodal s tým, že koalícia podľa neho dovládne.

„Aj keď vyzeráme ako kozľa tri hodiny po pôrode, ktoré sa ledva drží na nohách, my to ustojíme,” doplnil. Kritizoval tiež mienkotvorné médiá, že útočia na OĽANO, ktoré vyhralo voľby. Naznačuje, že by chceli mať v parlamente Progresívne Slovensko (PS), ktoré však vo voľbách neuspelo.

Varuje, že ak by sa strany ako PS dostali do parlamentu, presadzovali by napríklad registrované partnerstvá a nedávali by dôraz na boj proti korupcii. Nezaradený poslanec Erik Tomáš reagoval, že Matovičova reč ich len utvrdzuje v podozrení, že ťahá nitkami a ovplyvňuje prokuratúru a políciu v neprospech opozície. Jeho kolega Matúš Šutaj Eštok označil Matovičov prejav za slabý a veľmi nervózny

Pokračovať budú budúci týždeň

Poslanci Národnej rady budú pokračovať v diskusii k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca v utorok. Prihlásených je ešte 15 rečníkov písomne. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár v piatok popoludní skonštatoval, že jeho hnutie sa nebude pridávať k opozícii a nebude odvolávať ministra Mikulca. Dodal však, že voči nemu majú veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré čakajú odpovede.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. jún 2023 02:41