TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Ďalšie zmeny na Slovensku. OP+ sa rozšíri, všetky maloobchodné prevádzky budú v režime základ

TASR11.02.2022., 14:20h
Do režimu OP+ budú od 15. februára zahrnuté aj osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Zároveň sú schopné sa preukázať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Lajkuj Brainee.sk na

Za negatívny test sa podľa ÚVZ bude považovať RT-PCR a LAMP test nie starší ako 72 hodín a aj antigénový test nie starší ako 48 hodín. Osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, sa preukazuje na základe pozitívneho výsledku PCR testu.

U detí do 12 rokov aj potvrdením od všeobecného lekára pre deti a dorast dieťaťa vydaného na základe pozitívneho antigénového testu. Potvrdenie o prekonaní možno podľa ÚVZ nahradiť digitálnym COVID preukazom Európskej únie, ak ho má osoba vydaný.

„V opačnom prípade je potrebné tieto skutočnosti preukazovať dokladom, z ktorého je určiteľná identita preukazujúcej sa osoby,” uvádza sa vo vyhláške. Podmienky pre organizáciu hromadných podujatí zostávajú rovnaké ako doteraz, tvrdia hygienici.

respirátor exteriér režim OP plus TASR/Milan Kapusta

Maloobchod v základe

Všetky prevádzky maloobchodu budú po novom fungovať v režime „základ”. Vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚV) SR zverejnených vo Vestníku vlády SR, ktoré budú účinné od utorka 15. februára.

Úrad pripomenul, že doteraz v režime „základ” fungovali iba vybrané maloobchodné prevádzky ako napríklad prevádzky potravín, drogérie, lekárne, neskôr predajne odevov, obuvi, stavebniny či ďalšie. Po novom budú v „základe” už napríklad aj hračkárstva, elektro, kníhkupectvá a iné.

Všetky prevádzky maloobchodu budú môcť podľa ÚVZ fungovať i po 22.00 h. Doteraz tak fungovali iba vybrané prevádzky, napríklad potraviny, lekárne, predajne s krmivom a iné. Po novom budú môcť byť po 22.00 h otvorené aj drogérie, predajne oblečenia a obuvi, elektro a iné.

​Úrad zdôraznil, že opatrenia pre prevádzky, poskytujúce služby, sa týmito vyhláškami nateraz nemenia. Znamená to, že služby ako napríklad gastrosektor, prevádzky starostlivosti o ľudské telo, hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, kúpaliská, akvaparky, fitness centrá a iné zostávajú v režime a s kapacitnými obmedzeniami ako doteraz - teda OP (očkovaní/prekonaní) alebo OP plus.

Služby, ktoré mohli fungovať v režime OTP (očkovaní/testovaní/prekonaní) budú podľa úradu takto fungovať aj naďalej. Ide napríklad o ubytovanie pre lyžiarske alebo snoubordové výcviky a kurzy, ubytovanie v hoteli v súvislosti s výkonom práce či za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia, lanové dráhy a vleky, vonkajšie športoviská a iné.

Rovnako podľa ÚVZ ostávajú bez zmeny aj služby, ktoré mohli fungovať v režime „základ”. Ide napríklad o veterinárne ambulancie, práčovne a čistiarne, zberné dvory a iné.

Obchodné centrum Pexels/Burst

„Upozorňujeme, že pre vybrané služby naďalej platia aj obmedzené otváracie hodiny od 5.00 h do 22.00 h, napríklad gastroprevádzky s konzumáciou na mieste, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, fitness, wellness služby, oprava a servis vecí, vonkajšie športoviská a iné,” podčiarkol ÚVZ SR.

Úrad dodal, že vyhlášky vychádzajú z aktualizácie opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron), ktorú schválila vláda 10. februára. V predkladacej správe označilo Ministerstvo zdravotníctva SR navrhované úpravy a uvoľnenia za akceptovateľné riziko.

V prípade prevádzok totiž stále platia ďalšie protiepidemické opatrenia, ako je povinné nosenie respirátora či kapacitné obmedzenia. Navrhované opatrenia boli zo strany ÚVZ SR akceptované a zapracované do vyhlášok. „Prevádzkovateľov aj zákazníkov žiadame o dôsledné dodržiavanie platných opatrení,” uzavrel ÚVZ SR.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 10:58