TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Dožil sa 82 rokov. Zomrel trojnásobný minister zahraničných vecí Eduard Kukan

TASRpc10.02.2022., 07:21h
Príčinou jeho smrti malo byť podľa informácií TV JOJ srdcové zlyhanie.
Lajkuj Brainee.sk na

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí, poslanec Národnej rady SR a Európskeho parlamentu Eduard Kukan. TASR to potvrdila hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller.

Príčinou jeho smrti malo byť pravdepodobne srdcové zlyhanie. Informáciu priniesol portál noviny.sk.

Kandidoval aj na prezidenta 

Eduard Kukan sa narodil 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom. V roku 1964 absolvoval štúdium na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve. Titul doktora práv získal na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

Vzápätí po skončení vysokej školy nastúpil od 1. augusta 1964 na Ministerstvo zahraničných vecí Československej socialistickej republiky v Prahe, kde pracoval až do roku 1990. Najskôr na teritoriálnom odbore krajín subsaharskej Afriky (1964 - 1968), potom na sekretariáte ministra zahraničných vecí ČSSR (1973 - 1977). Ďalej bol riaditeľom odboru krajín subsaharskej Afriky (1981 - 1985) a riaditeľom odboru krajín Latinskej Ameriky (1988 - 1990). 

Eduard Kukan pôsobil vo viacerých funkciách na československých veľvyslanectvách v Lusake (Zambia, 1968 - 1973), vo Washingtone (USA, 1977 - 1981), Addis Abebe (Etiópia, 1985 - 1988). V roku 1990 bol vymenovaný za veľvyslanca - stáleho predstaviteľa ČSFR pri OSN v New Yorku (1990 - 1993). 

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky ju v rokoch 1993 - 1994 zastupoval ako veľvyslanec - stály predstaviteľ pri OSN. Na 48. Valnom zhromaždení OSN ho zvolili za predsedu Výboru pre humanitné, sociálne a kultúrne záležitosti.

V marci 1994 sa stal ministrom zahraničných vecí vo vláde Jozefa Moravčíka. V predčasných voľbách na jeseň 1994 ho zvolili za poslanca Národnej rady SR za Demokratickú úniu, od marca 1997 do júna 1998 bol predsedom tejto strany. Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 vstúpil do Slovenskej demokratickej koalície.

„Štyri roky sme, žiaľ, žili s vládou Vladimíra Mečiara a mám na základe toho skúsenosť opozičného poslanca. Asi by som dokázal žiť aj bez toho, ale bolo to poučné obdobie,“ vyjadril sa o týchto rokoch Kukan v rozhovore pre TASR.

Vo voľbách v roku 1998 bol opäť zvolený za poslanca, 30. októbra toho istého roku sa stal ministrom zahraničných vecí v prvej vláde premiéra Mikuláša Dzurindu. Zastupoval Slovensko pri rozhodujúcich rokovaniach v období, keď krajina vstupovala do Európskej únie a do NATO.

Zároveň ho v máji 1999 vymenoval generálny tajomník OSN Kofi Annan za svojho osobitného vyslanca pre Balkán, v tejto funkcii pôsobil do júna 2001.

Do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie vstúpil 4. júna 2000, bol jedným z jej spoluzakladateľov, v novembri 2000 ho zvolili za podpredsedu tejto strany. Aj v druhej vláde Mikuláša Dzurindu viedol rezort diplomacie (2002 - 2006). V apríli 2004 sa v prezidentských voľbách ako kandidát SDKÚ neúspešne uchádzal o najvyšší post v štáte.

Vo voľbách v júni 2006 bol štvrtý raz zvolený do NR SR, v roku 2009 sa stal poslancom Európskeho parlamentu. Pôsobil v ňom aj v ďalšom volebnom období 2014 - 2019. Bol členom frakcie Európskej ľudovej strany.

Eduard Kukan učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. „Sme členmi EÚ viac než 15 rokov, patríme tam, kam sme sa rozhodli patriť – teda k západnej civilizácii,“ uviedol Kukan v rozhovore pre TASR pri príležitosti svojich 80. narodenín.

Eduard Kukan v roku 1993 získal čestný doktorát na Upsala College v New Jersey. Bol tiež držiteľom titulu doktor honoris causa z Petrohradskej štátnej univerzity a členom výboru poradcov v Global Panel Fundation.

Riadil sa životným mottom 

Naposledy pôsobil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. Podľa informácií TV JOJ ho mali nájsť práve na pôde univerzity.

Podľa TASR sa riadil životným mottom: „Veciam, ktoré život prináša, treba pripisovať iba taký význam, aký majú. Ani ich nezveličovať, ani nepodceňovať.“

Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený, spomína Korčok 

Bývalý minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec Eduard Kukan bol vždy usmiaty a dobre naladený. Na sociálnej sieti to uviedol šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok. 

„Nemôžem tomu uveriť. Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu Eduard Kukan už nie je medzi nami,“ povedal Korčok. Rodine a manželke zosnulého vyjadril úprimnú sústrasť.

Kukan vždy konal s rozvahou, pokojom a gráciou jemu vlastnou, spomína prezidentka 

Eduard Kukan vždy dôstojne reprezentoval Slovensko a bol najvýraznejšou tvárou našej diplomacie. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti

Kukan mal po 90. rokoch veľký podiel na nasmerovaní Slovenska na cestu zmeny a reforiem, poznamenala hlava štátu. Odišiel podľa nej skvelý diplomat, ktorý sa nezľakol „mečiarizmu“. „Práve vďaka odhodlaniu Eduarda Kukana sa podarilo Slovensko ukotviť v Európskej únii, v Severoatlantickej aliancii, ale aj v ďalších medzinárodných štruktúrach, ktoré sú dôležité pre naše ďalšie napredovanie a prosperitu,“ skonštatovala Čaputová. Dodala, že Kukan vždy konal s rozvahou, pokojom a gráciou jemu vlastnou.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 09:49