TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Sci-fi sa stane realitou. Nové občianske preukazy budú plné našich biometrických údajov

TASR02.02.2022., 08:55h
Občianske preukazy by mohli po novom obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre vo forme biometrických údajov.
Lajkuj Brainee.sk na

Zapisovať by sa mali do elektronického čipu. Nasnímanie odtlačkov prstov by malo byť povinné pre osoby od 12 rokov. Vyplýva to z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorú v utorok poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.

„Nový občiansky preukaz bude obsahovať elektronický čip s duálnym rozhraním a kód na odblokovanie bezpečnostného osobného kódu. Občiansky preukaz bude tiež obsahovať prístupové číslo karty – CAN (Card Access Number). Toto číslo bude priamo vyobrazené na prednej strane občianskeho preukazu v na to určenej zóne a bude slúžiť na prístup k údajom v čipe občianskeho preukazu,” priblížilo Ministerstvo vnútra SR.

Tvár Pexels/Cottonbro

​Vzhľadom na povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov pri podaní žiadosti sa zo zákona navrhuje vypustiť možnosť podať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu ministerstva vnútra. Rezort chce zároveň upraviť zákon o správnych poplatkoch. Definuje v ňom, kto je oslobodený od poplatkov spojených s držbou občianskeho preukazu.

„Dôvodom zmien v zákone o cestovných dokladoch je potreba úpravy niektorých ustanovení tak, aby boli jednoznačné a aby reagovali na potrebu aplikačnej praxe pri vydávaní cestovných dokladov,” dodal predkladateľ. Žiadateľ o pas by už nemusel uvádzať v žiadosti o vydanie dokladu adresu pobytu.

​Rezort tiež navrhuje, aby občania starší ako 15, ale mladší ako 18 rokov pri podávaní žiadosti o pas mohli predložiť súhlas rodiča či zákonného zástupca bez notárskeho overenia jeho podpisu. Novelou rezort reaguje na európske nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Európskej únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom.

Odtlačok prsta Unsplash/George Prentzas

​Zohľadňuje aj požiadavky vyplývajúce z aplikačnej praxe a spoločenský vývoj. Účinnosť by mohla zmena nadobudnúť od 1. mája 2022. Do druhého čítania poslanci posunuli aj návrh zákona o centrálnom registri účtov. Na Slovensku by mal takýto register vzniknúť do roku 2023.

Cieľom návrhu je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 05:11