Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť guvernéra NBS a exministra financií Petra KažimíraTASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť guvernéra NBS a exministra financií Petra Kažimíra

TASR29.12.2021., 15:31h
Úrad špeciálnej prokuratúry o tom informoval na Facebooku.
Lajkuj Brainee.sk na

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol sťažnosť obvineného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a bývalého ministra financií Petra Kažimíra voči obvineniu za trestný čin podplácania. ÚŠP o tom informuje na sociálnej sieti.

„Špeciálny prokurátor dňa 20. decembra 2021 zamietol sťažnosť obvineného Ing. P. K. proti uzneseniu o vznesení obvinenia za trestný čin podplácania, ktoré vydal prokurátor ÚŠP,“ konštatuje prokuratúra.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby. „Téza, že ani výpoveď priameho svedka, ktorý nemá žiadnu malígnu motiváciu krivo vypovedať, a jeho výpoveď je potvrdzovaná ďalšími (nepriamymi) dôkazmi, nepostačuje na vznesenie obvinenia, je neudržateľná,“ tvrdí. Je tiež podľa neho v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR, ale aj nedávnymi rozhodnutiami generálneho prokurátora Maroša Žilinku, pri ktorých využil paragraf 363 Trestného poriadku.


Prokurátor ÚŠP obvinil Kažimíra 8. októbra z prečinu podplácania, ten následne podal voči obvineniu sťažnosť. Kažimír podľa jeho októbrových vyjadrení neplánuje odstúpiť z funkcie a považuje obvinenie za nespravodlivé. Chce očistiť svoje meno.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 22:39